Foto: Počelo suđenje generalu Savčiću, odbrana smatra da je optužnica bez dokaza i puna uopštenih formulacija i fraza
SARAJEVO - U Sudu BiH danas je čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi Tužilaštva BiH počelo suđenje generalu Vojske Republike Srpske Milomiru Savčiću za, kako je navedeno u optužnici, pomaganje u ratnom zločinu 1995. godine u Srebrenici, dok će odbrana uvodne riječi iznijeti nakon izvođenja tužilačkih dokaza.
Savčić, koji je i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske, ponovio je na današnjem ročištu da je kompletna optužnica izmišljena.
Savčićev advokat Miodrag Stojanović rekao je da se današnja tužilačka uvodna riječ pretvorila u čitanje uopštenih formulacija i fraza, te da je očekivao da će biti konkretnijih navoda u vezi sa onim što Tužilaštvo BiH nastoji dokazati u odnosu na generala Savčića.
- Današnja uvodna riječ pretvorila se u čitanje uopštenih formulacija i fraza koje su u ovom trenutku teze na osnovu kojih se priča o počinjenju genocida i o učešću generalno Vojske Republike Srpske, bez naznake onog što se konkretno stavlja na teret i na osnovu čega je i optužen general Savčić - pojasnio je Stojanović.
On je rekao da će iz tužilačkih dokaza biti jasnije šta se u periodu koji je obuhvaćen optužnicom dešavalo na prostoru Kasabe, a time i nivoa odgovornosti generala Savčića koji tu nije bio fizički prisutan.
Savčićev advokat smatra da je i optužnica protiv Savčića dokaz da se utvrđene činjenice iz haških presuda pokušavaju, bez suđenja, involvirati na predmete pred Sudom BiH.
- Kako vrijeme odmiče i kako ovdje idemo iz predmeta u predmet sve više, ovo postaje prepisivačka škola -rekao je Stojanović.
Tužilac Tužilaštva BiH Miodrag Tomić rekao je da će tokom sudskog postupka izvesti 97 svjedoka, među kojima šest pod pseudonimom, pročitati iskaze pet preminulih svjedoka, te ispitati dva vještaka.
On je najavio i iznošenje 272 materijalna dokaza, među kojima su video-snimci odlazaka autobusa iz Srebrenice, što je Savčićev advokat Stojanović ocijenio kao nastojanje dokazivanja postojanja "genocida".
Sud BiH potvrdio je 13. januara optužnicu protiv bivšeg komandanta 65. zaštitnog motorizovanog puka Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Milomira Savčića koju je 31. decembra prošle godine podiglo Tužilaštvo BiH zbog, kako je navedeno, pomaganja u ratnom zločinu počinjenom 1995. godine u Srebrenici.
Termin narednog ročišta, za kada je planirano saslušanje dva svjedoka Tužilaštva BiH, biće naknadno određen.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.