Foto: Optuženi kadrovi MO i direktor Binasa
Sarajevo - Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv dvojice službenika Ministarstva odbrane BiH Marija Šega i Šefika Hasanovića zvanog Šeške, te bivšeg direktora firme "Binas" iz Bugojna Muhameda Gurbeta, koji su krivičnim djelima u vezi sa uništavanjem viška naoružanja ostvarili imovinsku korist od oko pola miliona KM.
- Šego, Hasanović i Gurbet se terete da su u periodu od 2007. do 2009. godine počinili krivična djela nesavjesnog rada u službi, zloupotrebe položaja ili ovlašćenja i produženo krivično djelo falsifikovanja isprave - navodi se optužnici.
Naglašeno je da su oni nanijeli veliku štetu, jer su velike količine naoružanja prikazivali kao uništene, iako uništavanje nije izvršeno. Time su ugrozili i bezbjednost.
- Optuženi su spriječili uništavanje viška naoružanja, uključujući granate, mine, ručne bombe, tromblone, upaljače i druga eksplozivna sredstva, iako su naplaćena sredstva za njihovo uništavanje - stoji u optužnici.
Tužilaštvo je navelo da su falsifikovanom dokumentacijom lažno prikazivali da su uništena eksplozivna sredstva, koja su ostajala u skladištima.
- Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su u junu 2010. godine pronašli veliku količinu minsko-eksplozivnih sredstava koja su lažno prikazana kao uništena - piše u optužnici i dodaje se da su minsko-eksplozivna sredstva, koja su prikazivana kao uništena, kasnije rastavljana, a dobijene sirovine prodavane.
- Utvrđeno je i da su neka minsko-eksplozivna sredstva, koja je trebalo da budu uništena, prepravljana, te dalje prodavana kao nova - navodi se u optužnici.
Tužilaštvo BiH je na ovoj istrazi radilo duže od dvije godine, a pri tome im je vrlo koristan bio izvještaj Komisije Parlamenta o nezakonitostima u procesu uništavanja viška naoružanja, kao i dostavljena dokumentacija.
Iz Ministarstva odbrane BiH juče je saopšteno da su zbog propusta pojedinaca u tom ministarstvu i OS sprovedene interne istrage, da su nalazi tih istraga dostavljeni nadležnim agencijama, te da će to "ministarstvo preduzeti sve neophodne mjere da se proces uništavanja viška naoružanja odvija na bezbjednosno i ekološki prihvatljiv način".
"Glas Srpske" je u aprilu 2011. godine pisao da se u "Binasu" nalazi oko 80 tona eksploziva koji je trebalo da bude uništen, ali da to nije učinjeno. Tada smo objavili da su pod istragom Hasanović i Šego, koji je vodio ključno Odjeljenje za naoružanje i vojnu opremu.
U Ministarstvu odbrane BiH "Glasu Srpske" su rekli da je Hasanović još zaposlen u Odjeku za održavanje naoružanja i vojne opreme, a Šego je otišao u penziju 2010. godine.
- Protiv Hasanovića će, po zakonu, biti pokrenut disciplinski postupak, suspenzija ili će biti udaljen s posla, kad nam sud dostavi potvrdu optužnice - rekli su u MO.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.