Foto: Odgovornost prepustiti domaćim političarima
VAŠINGTON - Direktor programa za Evropu Međunarodne krizne grupe (MKG) Sabina Frejzer pozvala je međunarodnu zajednicu na ograničeniju ulogu SAD u BiH i odbacila ideju o imenovanju specijalnog američkog izaslanika za BiH.
Ona je na konferenciji o političkoj situaciji u BiH, koju su krajem prošle sedmice u Vašingtonu organizovali Međunarodna krizna grupa i Radio Slobodna Evropa, objasnila da umjesto toga SAD treba da "poguraju" članove Evropske unije da razviju zajedničku politiku prema BiH.
Većina učesnika konferencije o stanju u BiH složila se protiv nametanja rješenja u zemlji. Generalna je ocjena da reforme moraju da nastanu kao rezultat kompromisa i konsenzusa između domaćih lidera u okruženju koje bi karakterisala značajno manja uloga međunarodne zajednice.
- Ako želite da vam stalno neko drugi rješava probleme, u velikoj ste opasnosti - poruka je MKG.
Naglašeno je da su opasne i priče o ukidanju RS i otcjepljenju RS od BiH.
Sabina Frejzer kazala je na skupu da reforma Ustava BiH ima "komplikovanu budućnost i da će je biti jednostavnije riješiti tokom proseca pridruženja EU nego prije toga".
- Međunarodna zajednica odabrala bi pogrešan kurs ako bi pokušala da nametne novi ustav BiH - naglasila je Frejzerova.
Kazala je da EU neće biti u stanju da ponudi "recept" za ustavnu reformu u BiH zbog različitih ustavnih struktura među sopstvenim državama članicama.
Ona smatra da jedini zahtjev na kojem EU može da insistira u ustavnoj reformi treba da bude "jedna adresa" za rad na svakom od pitanja u BiH.
Frejzerova je kazala da, kao u njenoj rodnoj Belgiji, "jedna adresa" za neko pitanje može da bude u jednom od entiteta, dok "jedna adresa" za neko drugo pitanje može da se nalazi u drugom entitetu.
- BiH je potreban postepen proces reformi, koji bi trajao tokom procesa pridruživanja EU, kao što je to učinjeno i sa državama koje su primljene tokom prethodnog proširenja Unije - rekla je Frejzerova i upozorila da bi ovaj proces mogao da traje deceniju i duže.
Dodala je da, ako se BiH želi ponašati kao članica UN, ili čak Savjeta bezbjednosti UN, domaći političari moraju da preuzmu odgovornost.
- Prelako je za lokalne političare da se pozovu na visokog predstavnika ili američkog ambasadora da im riješi probleme. To oni moraju da urade. U suprotnom, imaćemo protektorat u kojem BiH neće napredovati nigdje. To bi bilo veoma negativno - istakla je Frejzerova.
Analitičar MKG Marko Prelec pozvao je međunarodnu zajednicu da pruži garancije da će dejtonska struktura ostati na snazi - da BiH ostane jedna država sa dva entiteta i pozvao na suštinsku promjenu prisustva međunarodne zajednice u BiH.
- Uloga koju je međunarodna zajednica igrala u BiH, postavljajući se kao arbitar i "nametač" u sporovima između domaćih političara, kontraproduktivna je - naveo je Prelec.
Dodao je da, umjesto toga, međunarodna zajednica mora da se skloni sa puta i ohrabri domaće političare da sami između sebe riješe postojeće probleme, kao što je to učinjeno u Prudskom sporazumu.
Prelec je napomenuo da OHR u BiH neće ostati duže od jedne godine i da EU treba da preuzme vodeću ulogu u BiH.
- Američka uloga treba da bude ograničena na ohrabrivanje angažmana EU u BiH - zaključio je Prelec.
Glavni urednik programa Radija Slobodna Evropa Nenad Pejić, obraćajući se učesnicima konferencije iz Praga putem video-linka, kazao je da EU nije spremna da pravi kompromis i krene naprijed, već da joj više odgovara status kvo.
- Amerika je previše zauzeta drugim obavezama da bi imala vremena za BiH. Rusija i Iran su jedine dvije sile koje su ozbiljno angažovane u BiH. Snažne su veze RS i Rusije, kao i bošnjačkih lidera i predstavnika Irana - rekao je Pejić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.