Od RS traže više od 5,5 miliona KM

Mehmed Dizdar
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Od RS traže više od 5,5 miliona KM

BANjA LUKA - Prema podacima iz Pravobranilaštva Republike Srpske, 87 lica u tužbama pred sudovima traže naknadu u iznosu većem od 5,5 miliona maraka zbog neosnovane osude ili hapšenja, odnosno vremena provedenog u pritvoru.

Pravobranilac RS Slobodan Radulj ističe da je broj postupaka i iznos koji se traži na ime naknade od koji se vode u sudovima vjerovatno mnogo veći, jer oni raspolažu samo podacima u kojima je od njih zatražen odgovor na tužbe.

- Tužbe su podnesene protiv Srpske, odnosno republičkog Ministarstva pravde radi naknade štete zbog neopravdane osude ili hapšenja. Tužioci traže nadoknadu zbog vremena provedenog u pritvoru, pretrpljenog straha, pretrpljenih i budućih duševnih patnji, izgubljene zarade, umanjenja opšte životne sposobnosti, trajnih psihičkih posljedica, povrede ugleda i časti - istakao je Radulj.

On je pojasnio da je praksa da se nakon pokretanja sudskog postupka, tužilac obraća Ministarstvu pravde i Pravobranilaštvu RS sa prijedlogom za zaključenje sudskog poravnanja, u kojem iznos naknade štete, najčešće,  umanji.

Radulj kaže da se u pojedinim predmetima traži naknada veća od 500.000 maraka, koju proizvoljno određuju tužilac i njegov advokat. Razlog tome, ističe, leži u činjenici da ne postoje zakonska rješenja kada je u pitanju iznos naknade štete, koji se može dosuditi za  vrijeme provedeno u pritvoru.

Mihajlović

Slobodan Radulj je istakao da saglasnost o zaključenju nagodbe daje Vlada RS, ali da stranke to ponekad ne prihvataju.

Pomenuo je slučaj Banjolučanina Slavka Mihajlovića koji od RS potražuje više od 600.000 maraka.

- Zaključkom Vlade RS, Pravobranilaštvo je dobilo zadatak da sa Mihajlovićem zaključi nagodbu za naknadu štete u iznosu od 250.000 maraka. Mihajlović to nije prihvatio i postupak je nastavljen u Osnovnom sudu - rekao je  Radulj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.