Foto: Nikola Poplašen, predsjednik Političkog savjeta Jedinstvene napredne stranke: Jedinstvo Srba kosmički cilj
Postići jedinstvo je epohalan, kosmički cilj za srpski narod. Rekao je to u intervjuu "Glasu Srpske" predsjednik Političkog savjeta Jedinstvene napredne stranke Nikola Poplašen.
* GLAS: Kakav će biti program novoformirane koalicije Jedinstvena napredna stranka i njen odnos prema borbi za opstanak RS?
POPLAŠEN: Prva tačka oko koje smo se okupili jeste očuvanje RS. Čuvaćemo je i braniti od vekovnih stvaralaca i razarača država i entiteta na ovom prostoru. Ta opasnost, pre svega, dolazi sa Zapada. Mislim i na zapad Evrope i na prekookeanski zapad. Druga tačka očuvanja sastoji se u njenom razvoju i prosperitetu, pre svega, ekonomskom, povećanom stepenu pravde i pravičnosti, radikalnoj borbi protiv kriminala i korupcije i otvaranju perspektive mladim ljudima u smislu stvaranja nade da se na ovom području može živjeti pristojno.
* GLAS: Kako očuvati RS i stabilizovati političku scenu jer je evidentno da postoje dva duboko podijeljena bloka?
POPLAŠEN: Konfrontacija segmenata u srpskom narodu nije ništa novo i to može da se prati imenom i prezimenom od Kosovskog boja do danas. Postići jedinstvo je epohalan, kosmički cilj za srpski narod. Radi se na većem stepenu jedinstva, a i neke stranke vladajuće koalicije u RS izričito insistiraju na konsenzualnom jedinstvu kad je u pitanju nacionalni interes. Dakle, ipak se nešto kreće, makar u pogledu odbrane nacionalnog interesa. Ako se to obezbedi onda bismo mogli lakše preći na izradu nacionalne strategije i njenih elemenata za duži period pred nama kako bi učinili sledeće korake.
* GLAS: Da li je moguće sticati prijatelje na Istoku bez sukobljavanja sa Zapadom?
POPLAŠEN: I ako nije moguće, treba pokušati. Nas direktan konflikt sa Zapadom vodi u gubitak i nestanak, iako ne znači da mi nemamo snažne prijatelje i u nekim etabliranim zapadnim sistemima. To je vidljivo u poslednje vreme u Evropskom parlamentu i Senatu SAD. Ima izričitih kritika onoga što je činjeno i čak direktnih ocena da je načinjeno veliko zlo i nepravda prema srpskom narodu. S druge strane, Rusija nikad nije bombardovala, razarala niti osporavala Srbiju i srpski narod na Balkanu. To je sila koja nam je sklona i koja je u ekonomskom usponu. Pod istokom podrazumevam i druge zemlje, Kinu i zemlje Dalekog istoka koje imaju ekonomski interes da direktno investiraju u RS bez političkih ucenjivanja i traženja ustupaka kojim se gubi suverenost. To govori da se treba promptno otvoriti prema Istoku.
* GLAS: Da li je izvodljivo objedinjavanje "naprednih" i "radikalnih" stranaka u Jedinstvenu naprednu stranku?
POPLAŠEN: Ako se objedinjavanje dogodi na elementima o kojima sam govorio, onda je čak sekundarno ko će biti žiža okupljanja. Suština je da se u programskom smislu to čini jedinstvenim bez odstupanja iz bilo kojih razloga i motiva. Na tome će raditi rukovodstvo stranaka koje su članice koalicije pa je rano govoriti ko će sve da se pridruži i u kom stepenu će to biti integrisano.
* GLAS: Šta Vas je motivisalo da se vratite na političku scenu?
POPLAŠEN: Na mom povratku insistirao je jedan broj mojih dugogodišnjih prijatelja. Oni cene da ja mogu pomoći, pa sam u tom smislu prihvatio da vodim Politički savet. Moja sugestija biće da druge funkcije budu prepuštene mlađim i energičnijim ljudima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.