Foto: Neophodan dogovor unutar BiH
SARAJEVO - Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović i pomoćnik državnog sekretara SAD Stjuart Džons juče su u Sarajevu istakli neophodnost dogovaranja unutar BiH o svim važnijim pitanjima da bi došlo do funkcionalnih i zajednički prihvatljivih rješenja.
Radmanović i Džons su razgovarali o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH i mogućnostima napretka zemlje u započetim procesima unutrašnjih i evroatlantskih reformi, saopštilo je Predsjedništvo BiH.
- Najveći dio razgovora odnosio se na trenutno stanje ispunjavanja pet plus dva uslova i ciljeva koji stoje pred BiH, a koje je postavio Savjet za primjenu mira u BiH (PIC) na svom posljednjem zasjedanju - dodaje se u saopštenju.
Na sastanku je bilo govora i o transformaciji Kancelarije visokog predstavnika u specijalno predstavništvo Evropske unije. Radmanović je ponovio svoj raniji stav da dogovor i konsenzus nemaju alternativu kada su u pitanju važna i sudbonosna pitanja za budućnost zemlje.
Konstatovali su da je zato odgovornost na svim političkim faktorima u zemlji da se to i postigne u zajedničkom interesu svih građana BiH.
- Takođe, bilo je i govora o napretku BiH na putu evroatlantskih integracija i obavezama koje na tom putu stoje pred zemljom - dodaje se u saopštenju.
Sastanku je prisustvovao i američki ambasador u BiH Čarls Ingliš, a Džons se juče u Sarajevu sastao i sa članom Predsjedništva BiH Harisom Silajyićem.
Radmanović je juče izjavio da u BiH postoji saglasnost o evroatlantskom putu, ali i određene razlike o načinu unutrašnjeg uređenja zemlje.
- Ispunili smo sve uslove za NATO i odlučili da predamo aplikaciju za punopravno članstvo - rekao je Radmanović u Sarajevu, gdje je juče od novoimenovanog ambasadora Saudijske Arabije u BiH Eida bin Muhameda al-Thakafija primio akreditivna pisma.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.