Nema više zadiranja u unutrašnja pitanja

Sandra Miletić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Nema više zadiranja u unutrašnja pitanja

BEOGRAD - BiH, Srbija i Turska imaju zajedničku budućnost ako svaka država poštuje princip nemiješanja u unutrašnje stvari druge dvije zemlje i teritorijalni integritet svake od njih.

Poručili su to sa jučerašnjeg sastanka u Karađorđevu članovi Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, Bakir Izetbegović i Željko Komšić i predsjednici Srbije i Turske Boris Tadić i Abdulah Gul.

Radmanović je rekao da predstavnici tri zemlje žele drugačiji Balkan u 21. vijeku i da je opredjeljenje sva tri člana Predsjedništva BiH mir, stabilnost, razumijevanje i dobrosusjedski odnosi.

Naglasio je da je na bilateralnom sastanku članova Predsjedništva sa Tadićem konstatovano da razne vrste optužnica iz Hrvatske i Srbije protiv državljana BiH stvaraju političke probleme u BiH.

- Konstatovano je da je zbog toga potreban trilateralni sastanak, kako bi se izbjegli takvi politički problemi ne zalazeći u pravnu oblast jer svi moraju odgovarati za ratne zločine - istakao je Radmanović i dodao da dobri odnosi tri zemlje stvaraju mogućnosti za još bolje ekonomske odnose.

Tadić je izjavio da dogovoreni princip nemiješanja znači da se ni Srbija, niti Turska ne mogu miješati u unutrašnje stvari BiH i obrnuto.

- Želja sve tri zemlje je da budu što pre integrisane u EU i da se njihovi odnosi unapređuju i razvijaju u političkom, ekonomskom i svakom drugom smislu - rekao je Tadić.

Dodao je da je pitanje pomirenja nezaobilazno za bolje odnose naroda i da to znači osudu svih ratnih zločina i isti odnos prema svim osumnjičenim za ratne zločine koji treba da budu individualizovani.

- Srbija neće podržati referendum u BiH, koji bi značio njenu podelu i dovođenje u pitanje njenog teritorijalnog integriteta i celovitosti. Očekujem takvu principijelnu poziciju svih država u regionu i kada je u pitanju integritet Srbije - rekao je Tadić.

Izrazio je neslaganje sa ocjenama da je politika Srbije bila politika miješanja u unutrašnje stvari BiH i poručio da Srbija poštuje i slovo i duh Dejtonskog sporazuma koji podrazumijeva odnose Beograda i Sarajeva i odnose Beograda i oba entiteta u BiH.

Gul je istakao da Balkan nije na kraju Evrope već njeno srce i da je želja lidera tri zemlje da pojačaju međusobnu saradnju i da se ide u smjeru rješavanja gorućih problema.

Komšić i Izetbegović poručili su da trilateralni sastanak vide kao "obračun sa zlim duhovima iz prošlosti" i ocijenili da će to mjesto postati simbol novog početka u odnosima meću državama.

Sastanak je pratilo više od 100 novinara iz BiH, Srbije i Turske, a dogovoreno je da će sljedeći biti održan u Sarajevu.

Sandžak

Jedna od tema sastanka bio je i Sandžak, a Izetbegović je izjavio da je lično posredovao između sukobljenih bošnjačkih struja u Sandžaku da se izmire i zauzmu jedinstven stav u onome šta hoće da ostvare u Srbiji.

- Rekao sam im jasno da mi više ne dolaze u Sarajevo u odvojenim posjetama - rekao je Izetbegović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.