Foto: Nastavak razgovora o prudskom procesu
BANjA LUKA - Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da će sa liderima SDA Sulejmanom Tihićem i HDZ-a BiH Draganom Čovićem, tokom "Kroacija samita 2009", koji danas počinje u Dubrovniku, razgovarati o tome kako će se dalje kretati "prudski proces".
Dodik je rekao da je "prudska trojka" pozvana u Dubrovnik da razgovara sa članovima Evropske komisije i Stejt departmenta, ali da tu "neće biti nekih pregovora".
- Tu će se razgovarati o tome na koji način i u kom smjeru će se kretati dalje "prudski proces" - kazao je Dodik.
Tihić je rekao da tokom "Kroacija samita 2009" neće biti posebnog sastanka "prudske trojke" već da će se sa Dodikom i Čovićem sastajati samo u okviru ovog evropskog samita.
Predsjednik SDA je naglasio da su na marginama samita, koji zajedno organizuju vlade Hrvatske i Švedske, predviđeni susreti političara iz BiH sa zamjenikom državnog sekretara SAD Džimom Štajnbergom i ministrom inostranih poslova Švedske Karlom Biltom.
Tihić je naglasio da će tom susretu, koji bi prema nekim najavama trebalo da bude održan u petak, 10. jula, prisustvovati i generalni direktor Direkcije Evropskog savjeta za spoljne i političko-vojne poslove Robert Kuper, te visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
- Ti bi sastanci, prema nekom vremenskom okviru, trebalo da budu u petak i mislim da su oni neka vrsta nastavka inicijative SAD i EU kada je riječ o BiH, odnosno na tragu sastanka koji su imali potpredsjednik SAD Džozef Bajden i visoki predstavnik za spoljnu i bezbjednosnu politiku EU Havijer Solana sa političkim liderima BiH - rekao je Tihić.
Lider HDZ-a BiH Dragan Čović ranije je potvrdio da će prisustvovati sastanku u Dubrovniku, na kojem će razgovarati sa liderima SNSD-a i SDA.
Predsjednik RS Rajko Kuzmanović ocijenio je juče da neće biti napretka ako na sastanku "prudske trojke" u Dubrovniku bude ponovo traženo da se govori o temeljnim promjenama Ustava BiH.
- Ali, ako se budu orijentisali samo na ključna pitanja od kojih zavisi odlazak OHR-a, mi smo spremni na kompromise, ali naravno ne na one koji idu na štetu RS - rekao je Kuzmanović u Beogradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.