Najs i Trompova sumnjaju u uspjeh zahtjeva za reviziju presude

klix.ba
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Najs i Trompova sumnjaju u uspjeh zahtjeva za reviziju presude

Sarajevo - Bivši tužilac Haškog tribunala Džefri Najs i profesorka Univerziteta u Amsterdamu Nevenka Tromp izrazili su sumnju da bi zahtjev za reviziju presude MSP po tužbi BiH protiv Srbije mogao biti prihvaćen, te dovode u pitanje legitimnost bivšeg agenta BiH pred tim sudom Sakiba Softića.



Najs i Trompova su potpisali interni dokument u kojem se ističe da su se u julu 2015. godine sastajali s Bakirom Izetbegovićem te da su bili iznenađeni koliko on zapravo malo zna o cijeloj priči u vezi sa presudom Međunarodnog suda pravde u Hagu iz 2007.

Kako prenosi sarajevski portal klix.ba, oni su doveli u pitanje legitimnost Sakiba Softića kao predstavnika Bosne i Hercegovine u Hagu i ističu da je bošnjački član Predsjedništva to mogao blagovremeno da promjeni da je na vrijeme pokrenuo proceduru, odnosno da je instruisao ambasadora BiH u Hagu da to učini.

Naveli su i da je njihov stav u pogledu revizije presude uvijek bio isti, da ona neće uopšte biti laka, ali da ipak vrijedi pokušati.

"Čak i ako bude neuspješna, dobro formiran zahtjev za reviziju bi dao dokumentovan zapis o istoriji sukoba i zločina počinjenih u Bosni Hercegovini, kao i nastojanja Bosne i Hercegovine da dokaže istinu pred Međunarodnim sudom pravde", naveli su, prenosi ovaj portal.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.