Foto: Nadležnosti pod lupom EU
BANjALUKA - Službe Evropske komisije analizirale su odgovore institucija BiH i Republike Srpske na upitnik evropskog komesara za proširenje Štefana Filea o stanju u pravosuđu, a na drugom sastanku u okviru strukturalnog dijaloga 10. i 11. novembra u Sarajevu biće razgovarano o procedurama i koordinaciji nadležnosti između pravosudnih organa BiH.
Rekli su to "Glasu Srpske" u Delegaciji EU u BiH i dodali da je glavni cilj strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa konsolidacija vladavine prava i uspostavljanje nezavisnog, efikasnog, nepristrasnog i odgovornog pravosuđa BiH.
- Dijalog je pokrenut sa namjerom da bude obezbijeđena platforma da bi predstavnici vlasti u BiH mogli razgovarati o reformama i pitanjima iz oblasti legislative u duhu postojećih standarda EU i pravne tekovine - rekli su u Delegaciji EU i dodali da je sektor pravosuđa ključan za integraciju BiH u EU.
Istakli su da je EU spremna da pomogne vlastima u BiH da preduzmu neophodne mjere koje mogu pomoći da zemlja ostvari održiv napredak u pravosuđu.
- Tokom svih faza biće podsticano preuzimanje odgovornosti domaćih vlasti za ovaj proces. EU će obezbijediti tehničku i savjetodavnu pomoć i druge vidove podrške - kazali su u Delegaciji i dodali da je reforma pravosuđa dugoročni proces.
Drugim sastankom u okviru strukturalnog dijaloga, koji su u maju u Banjaluci dogovorili predsjednik RS Milorad Dodik i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, predsjedavaće direktor Evropske komisije za zapadni Balkan Pjer Mirel.
Evropska komisija je u junu, poslije prve runde dijaloga u Banjaluci, izdala niz preliminarnih preporuka, kako bi bio određen pravac nastavka dijaloga. File je u junu institucijama BiH predao upitnik o organizaciji i stanju u pravosuđu na koji je odgovoreno u avgustu.
Predsjedavajući Pododbora za pravdu i unutrašnje poslove, koji je osnovan na osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU, Bakir Dautbašić rekao je "Glasu Srpske" da bi dnevni red drugog sastanka iz Brisela u BiH mogao da stigne do kraja sedmice.
Komisija pravosuđa BiH za pitanja strukturalnog dijaloga sa EU zadužena je da pripremi i dostavi Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH zajedničku platformu koja se tiče pitanja koja će biti predmet rasprave u okviru dijaloga.
Na drugom sastanku Komisije, koji je održan krajem prošle sedmice u Tesliću, razmatran je prvi set preliminarnih preporuka Evropske komisije. Idući sastanak Komisije zakazan je za 8. novembar u Sarajevu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.