Minić i Macut potpisali protokol o formiranju radne grupe za projekat "Višegrad-Vardište-Mokra Gora"

Srna/Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Minić i Macut potpisali protokol o formiranju radne grupe Foto: RTRS | Minić i Macut potpisali protokol o formiranju radne grupe

BAJINA BAŠTA - Premijeri Republike Srpske Savo Minić i Srbije Đuro Macut potpisali su danas zaključak kojim se usvaja Protokol o obrazovanju mješovite radne grupe za projekat „Višegrad - Vardište - Mokra Gora“ između vlada Srpske i Srbije.

Prije potpisivanja Protokola dva premijera su razgovarali o unapređenju saradnje Srpske i Srbije u oblasti saobraćajne infrastrukture.

Premijer Republike Srpske Savo Minić istakao je da Republika Srpska ima iskonsku želju da sarađuje sa Srbijom i da to nije ni na čiju štetu.

Minić je naveo da postoje problemi oko dozvola u vezi sa aerodromom Trebinje, te ukazao i na ostale opstrukcije projekata u BiH, među kojima su i gasovod i projekat „Buk Bijela“.

On je napomenuo da je Srbija u raznim sistuacijama nudila pomoć, ali da su u BiH bile opstrukcije te izrazio nadu da će se to prevazići.

Minić je izrazio zadovoljstvo što su na sastanku sa Macutom našli zajedničku riječ za saradnju, ta dodao da će se organizovati sastanci sa Srbijom u vezi sa potpisivanjem Deklaracije sa Svesrpskog sabora i da će biti uspostavljena dubinska saradnja u okviru Vlada.

„Radujem se budućoj saradnji, zahvaljujem za dosadašnju. Srpska gleda u Srbiju i voli Srbiju“, poručio je Minić.

Potpisivanju Protokola prisustvovali su ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Zoran Stevanović i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandra Sofronijević.

 

Macut je rekao  da je to jedan od temeljnih sporazuma koji učvršćuje posebne i specijalne veze.

Pojasnio je da se radi o projektu za renoviranje i rekonstrukcije pruge na potezu između Višegrada i Mokre Gore koja, kako je rekao, seže u daleku prošlost, odnosno u početak 20. vijeka, kada su zapravo pruge uskog kolosjeka bile dominantne u ovom dijelu Evrope. 

"Potpisivanjem ovog sporazuma otvaramo novo polje u saradnji, ali i zapravo nastavljamo naše napore da ujedinimo naše i kulturne, i privredne, i ekonomske, i infrastrukturne, i druge veze koje imamo sa našim narodom sa leve obale Drine i da na ovaj način postavimo temelje jednoj kontinuiranoj dugačkoj saradnji", kazao je Macut. 

Premijer Srbije je dodao da je upravo potpisivanje ovakvog jednog dogovora početak priče koja će utvrditi dobar temelj ka infrastrukturi u ovom dijelu Srbije i Republike Srpske, ali i da će zapravo postaviti temelj formiranju Višegrada i Andrićgrada kao kulturnom stjecištu i Srba i naroda koji žive sa obe strane Drine, ali i šire.

"Mislim da će to postati jedan i kulturni, ali i prosvetni, nadam se, i turističko-ekonomski centar koji apsolutno ima svoj potencijal. Na ovaj način ćemo zapravo pokazati da vodimo računa i o našoj istoriji, da obeležavamo ime i naših zemalja i gradova koji nas spajaju, ali i ljudi koji su doprineli da se kultura Srba i Srbije", naveo je premijer Srbije.

Macut je dodao da će formiranje Andrićevih dana biti jedna dobra posljedica ovog sporazuma, ali i početak organizovanja velike aktivnosti da se uvede u tradiciju i da postane tradicionalno susretanje naroda oko Drine.

Premijer Srbije je naveo i da je danas razgovarao sa Minićem i u vezi sveukupne saradnje i sveukupnih planova Srbije i Republike Srpske, a koji se tiču prije svega oblasti i kulturne i prosvjetne saradnje, obrazovne, ali i zdravstvene.

 

Macut je podsjetio da saradnja u oblasti zdravstva postoji već više godina, potpuno jasno definisana, bez barijera vezanih za odlazak pacijenata iz Republike Srpske u Srbiju.

"Nadam se da ćemo napraviti slične dogovore i u drugim poljima", rekao je Macut i najavio otvaranje velikih infrastrukturnih projekata, kao što su dovršavanje putnog pravca između obala Drine, ali i da se aerodrom u Trebinju aktuelizuje.

Macut je precizirao da, kada je riječ o aerodromu u Trebinju, razmatraju mogu li da se ubrzaju poslovi na otvaranju i dodao da bi otvaranje tog aerodroma bilo od izuzetne važnosti za južni dio Republike Srpske.

Izrazio je nadu da je današnji sastanak samo početak međusobnih susreta koji bi trebalo da se intenziviraju sa ciljem da se govori o konkretnim planovima.

"Naše vlade su potpuno operativno spremne i sposobne da bilo koje projekte u ovim oblastima sprovedu", rekao je Macut.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.