Foto: Milošević naredio da sklonimo Mladića
BEOGRAD - General Ratko Mladić nikada nije imao želju da pregovara o svojoj predaji Haškom tribunalu, a samo nekoliko dana prije 5. oktobra 2000. godine Slobodan Milošević naredio mu je da se više ne pojavljuje u vojnim objektima i javnosti jer time "šteti ugledu države i Vojske", tvrdi general Nebojša Pavković.
Ovo je najzanimljiviji dio iskaza koji je nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske SRJ general Nebojša Pavković dao istražnom sudiji Drugog opštinskog suda u Beogradu 21. jula 2006. godine.
General Pavković otkrio je i da je unutar Generalštaba bila formirana posebna generalska komisija koja je ispitivala Mladićevo kretanje.
- To je učinjeno odmah po usvajanju Zakona o saradnji sa Hagom juna 2002. u kojoj su bili generali Miodrag Simić i Stamenko Nikolić - objasnio je Pavković u iskazu sudiji koji su juče objavile "Frankfurtske vesti".
Pavković tvrdi da je Milošević upozorio Mladića septembra 2000. godine na proslavi na Vojnoj akademiji koja je tada bila i sjedište Generalštaba Vojske SR Jugoslavije.
- Stajao sam u društvu Slobodana Miloševića i tadašnjeg ministra odbrane Dragoljuba Ojdanića kad se u jednom trenutku pojavio Ratko Mladić u civilnom odelu. Milošević me je upitao da li sam ga ja pozvao, a ja sam odgovorio: "Ne." Isto je pitao i Ojdanića, koji mu je isto odgovorio. Posle toga, Milošević mi je rekao da održim sastanak u Generalštabu sa Mladićem i da mu kažem da se više ne pojavljuje u javnosti i u vojnim objektima jer to šteti Vojsci i državi - rekao je Pavković.
Rekao je da je zatim pozvao Mladića i na tom sastanku kojem je uz još nekoliko oficira bio prisutan i general Milan Đaković, načelnik Uprave vojne bezbjednosti mu prenio poruku.
Pavković je otkrio da je razgovor sa Mladićem bio vrlo težak.
- Znam da je bio ljut na mene što sam ukinuo propusnice. Koliko mi je poznato, ni Vojska SRJ, ni bilo koja jedinica u njenom sastavu nije čuvala Mladića - naveo je Pavković, zapitavši se kako vojne službe bezbjednosti sada znaju gdje se Mladić skrivao, a ranije nisu imali te informacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.