Milojčić dopustio zloupotrebe

Goran Maunaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Milojčić dopustio zloupotrebe

SARAJEVO - Odgovornost je na načelniku Oružanih snaga (OS) BiH za to što je dozvolio da se u Domu OS BiH u Sarajevu (bivši Dom JNA), koji je prostor zajedničkih oružanih snaga, održi manifestacija "Odbrana BiH-Igman 2011", izjavila je predsjedavajući Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH Dušanka Majkić.

Održavanje manifestacije je najavljeno za sinoć i trebalo je da joj prisustvuje i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, a Majkićeva ističe da nije smjelo da se dogodi da se ovaj prostor daje na korišćenje za dešavanja koja su izvan OS, što je postala praksa.

U kabinetu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića "Glasu Srpske" rečeno je da se radi o održavanju završne manifestacije koja "zbog jake kiše nije mogla da se održi u julu".

U to vrijeme svake godine bošnjački predstavnici obilježavaju godišnjicu ratnih dejstava na Igmanu 1993. godine, kada je VRS oslobodila tu planinu, ali su na zahtjev predstavnika međunarodne zajednice snage VRS vraćene na početne položaje.

- Sigurno je i to da se ministar odbrane BiH Selmo Cikotić nije usudio da to ne dozvoli ako član predsjedništva njegove stranke, SDA, tako nešto traži. Drugo, predstavnici Bošnjaka manifestacije održavaju na prostorima koji njima odgovaraju, bez traženja saglasnosti - kaže Majkićeva.

Ona ističe da do korišćenja tih prostorija nije moglo doći bez saglasnosti načelnika Zajedničkog štaba OS BiH.

Član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH Borislav Bojić kaže da, iako se zna da je u BiH bio tragičan građanski sukob, privilegovan status imaju samo neki pripadnici OS.

- Njegovanje tradicija uređeno je Zakonom o OS BiH, samo što to djelimično funkcioniše. U Zajedničkoj komisiji to bi trebalo postaviti kao posebno pitanje - kaže Bojić.

Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz kaže da ga ne iznenađuju takvi postupci političkih predstavnika bošnjačkog naroda.

- To su ljudi koji nam šalju poruke da su "BiH branili, ali da je nisu oslobodili" i time pokazuju svoje namjere. To može biti samo u funkciji žrtvovanja mira za neku novu BiH i destabilizovanje situacije što je pogubno po sva tri naroda u BiH - kaže Ćurguz.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Parlamentu BiH Drago Kalabić rekao je da nije prvi put da se zajedničke institucije i objekti koji su za njih namijenjeni zloupotrebljavaju.

- Ovo sa Igmanom 2011. je klasična zloupotreba zajedničkih institucija i biće otvorena žestoka rasprava o "upotrebi i zloupotrebi" pojedinih zajedničkih institucija - kazao je Kalabić, ističući da je zakonom jasno precizirano čemu služe institucije BiH i način njihovog funkcionisanja.

Načelnik Zajedničkog štaba OS BiH Miladin Milojčić i zamjenik ministra odbrane BiH Živko Marjanac juče nisu odgovarali na telefonske pozive.

Zloupotrebe

Zloupotreba OS BiH i njenih prostorija zabilježena je i u aprilu prošle godine prilikom sahrane generala Rasima Delića kojeg je Haški tribunal osudio zbog počinjenih ratnih zločina. Prostorije OS su nezakonito korišćene i u maju prošle godine kad je pod pokroviteljstvom bivšeg visokog predstavnika u BiH Kristijana Švarc Šilinga u Domu OS BiH održan koncert ozbiljne muzike u čast člana ratnog Predsjedništva RBiH Ejupa Ganića koji je osumnjičen za ratne zločine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.