Foto: Migrantski talas čekamo šupljih granica
Sarajevo - Nedovoljno opremljeni granični prelazi te veliki broj nepokrivenih mjesta u graničnom pojasu mogli bi da u narednim mjesecima, kada se očekuje da BiH postane nova migrantska ruta, stvore velike probleme nadležnima.
Nakon što su hiljade izbjeglica iz Iraka, Sirije, Pakistana i drugih zemalja Bliskog istoka iscrpile gotovo sve mogućnosti da do zapadne Evrope stignu kroz teritorije država regiona, BiH je postala izvjesna nova migrantska ruta. O tome svjedoče i sve češći pojedinačni slučajevi pokušaja prelazaka izbjeglica u BiH.
Zbog toga posebno brinu nedostaci koji su evidentirani na graničnim prelazima, a koji su navedeni u godišnjem planu rada Granične policije BiH za 2017.
U ovom dokumentu se ističe da samo 14 prelaza zadovoljava standarde i uslove gradnje i opremanja, a uglavnom se radi o novoizgrađenim prelazima kao i međunarodnim aerodromima, a to su Bijača, Gradina, Izačić, Kamensko, Karakaj, Klobuk, Kostajnica, Neum jedan i dva, Orašje, Rača, Šamac, Velika Kladuša i Zupci.
- To čini oko 21 odsto od ukupnog broja prelaza - navedeno je iz Granične policije.
Graničari su priznali da im provjere usporavaju neadekvatna oprema i objekti, jer na nekim mjestima nema odgovarajućih saobraćajnica, signalizacije, kontrolnih kabina, prostorija za zadržavanje i detaljnije granične provjere, kao ni video-nadzora.
Dodaju i da je nadzor "zelene granice" otežan, jer na nekim dijelovima postoje prirodne prepreke kao što su planinski masivi, rijeke, kanjoni i slično.
Portparol Granične policije BiH Sanela Dujković kaže da je video-nadzorom opremljeno 30 međunarodnih graničnih prelaza, naglasivši da intenzivno rade na identifikaciji i blokiranju mjesta pogodnih za ilegalne prelaske granice.
Do sada je na granici sa Hrvatskom zapriječeno 68 lokacija od 118 identifikovanih na teritoriji BiH, a na granici sa Crnom Gorom identifikovane su 44 lokacije pogodne za ilegalne prelaske koje su takođe zatvorene.
- Između BiH i Srbije realizuju se iste aktivnosti, a 2015. godine je parafiran elaborat zaprečavanja putnih pravaca pogodnih za ilegalni prelazak granice između BiH i Srbije prevoznim sredstvima. Identifikovano je 13 mjesta koja treba da budu zapriječena, a to se obavlja postavljanjem fizičkih zapreka, odnosno kamenih blokova, rampi, zemljanih nasipa - kazala je Dujkovićeva ne precizirajući o kojim se mjestima radi.
Direktor Službe za poslove sa strancima BiH Slobodan Ujić prije nekoliko dana upozorio je da postoji mogućnost da talas izbjeglica ovoga puta možda i ne zaobiđe BiH jer postoje saznanja da bi migranti iz Srbije, poslije oštrih mjera mađarskih vlasti, mogli krenuti prema BiH.
- Imamo operativna saznanja da već nekoliko mjeseci sedam do osam hiljada ljudi kruži po Srbiji. Mali dio migranata pokušava se probiti prema Rumuniji, dok drugi dio traži šansu prema BiH - rekao je Ujić dodavši da BiH nema kapaciteta za smještaj migranata.
Podaci Granične policije pokazuju da granicu ilegalno pokušava da pređe sve veći broj stranaca, a prošle godine ih je u toj namjeri osujećeno za petinu više nego u 2015. godini.
Služba za poslove sa strancima BiH do kraja godine trebalo bi da preraste u imigracijsku agenciju po uzoru na srodne agencije u EU što bi, kažu u toj instituciji, unaprijedilo njihov rad te spretnost u slučaju novih migracijskih kriza. Ovi planovi su objelodanjeni u godišnjem planu rada Službe za poslove sa strancima za 2017. godinu, a Slobodan Ujić očekuje da će neophodna zakonska i podzakonska akta do 1. maja biti na stolu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.