Foto: Arhiva
| Srđan Mazalica
BANjALUKA - Prijedlog rezolucije o osudi veličanja ustaške ideologije koji je u proceduru uputio šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga je čist dokaz neznanja, istakao je šef Kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica za RTRS.
Mazalica dodaje da je Bodiroga tokom prethodne sedmice šefovima klubova koalicije predao prijedlog rezolucije sa namjerom da oni stave svoje potpise i da ga zajednički upute u skupštinsku proceduru. Kako ističe, prijedlog koji je Bodiroga dao nije dobar, te postoje problemi ne samo u naslovu već i u nekoliko članova, te dodaje da se radi o jednom neznanju.
- Po tom njegovom prijedlogu ispada samo da režim u NDH činio zločine, a ne čitav sistem NDH i čitavo društvo. Konsultovao sam određene stručnjake i istoričare koji smatraju da takav prijedlog ne bi trebalo uputiti i usvojiti u skupštinsku proceduru i usvojiti u Narodnoj skupštini - kaže Mazalica.
Kaže, da je taj prijedlog fokusiran isključivo da osudi nasljeđe NDH koji su sve više prisutni ne samo u Hrvatskoj već i u BiH.
- Moj prijedlog njemu je bio da tokom iduće sedmice održimo nekoliko sastanaka, a dovoljan je i samo jedan i da pozovemo stručnjake. Ja sam mu predložio predstavnike Centra za istraživanje rata i ratnih zločina, Centra za društveno-politička istraživanja, filozofske fakultete univerziteta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, a ako treba i predstavnike Srpske pravoslavne crkve, istoričare, intelektualce - priča Mazalica.
Ističe da treba biti zajednički dogovor oko učesnika tako jednog sastanka i dođu do jednog prijedloga koji bi bio dostojan usvajanja Narodnoj skupštini Republike Srpske.
- Bodiroga je rekao da oni ne vjeruju nama, da oni misle da mi nećemo pristupiti tako jednom zadatku i da ne želimo uopšte da usvajamo prijedlog rezolucije. Ja sam rekao da garantujem da će SNSD i klub poslanika podržati ovakvu rezoluciju, ali mi želimo da učestvujemo u njenoj izradi. Ne samo da učestvujemo u izradi jednog teksta, nego i da uključe veći broj ljudi koji će svojim znanjem doprinijeti da takav prijedlog rezolucije bude odgovarajući – istakao je Mazalica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.