Majkić: Federacija blokirala sve procese u BiH

Vedrana Kulaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Majkić: Federacija blokirala sve procese u BiH

Banjaluka - Član Glavnog odbora SNSD-a i poslanik ove stranke u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Dušanka Majkić izjavila je danas da većina problema sa kojima se BiH suočava dolazi iz FBiH, čiji se predstavnici ponašaju neodgovorno i koji ne žele ni da razgovaraju o deblokadi važnih procesa.

Kao jedan od primjera za to Majkićeva je navela popis stanovništva naglasivši da on neće biti održan u oktobru ako do kraja maja ne budu ispunjeni mnogi uslovi, a posebno riješena kartografska podloga.

- Srpska je dokumentaciju dostavila NATO-u i pripremila opis granice između entiteta, a Savjet ministara BiH nije mogao da formira komisiju, jer se predstavnici FBiH ne odazivaju ni na razgovore. Ako ne možemo prisiliti partnere ni da dođu za isti sto, da li to znači da je unaprijed definisan način kako da se izbjegne popis - rekla je Majkićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci i dodala da odgovornost snose i NATO i EUFOR, jer nisu uradili gotovo ništa da bude markirana međuentitetska granica.

Majkićeva je podsjetila da je glasovima poslanika iz FBiH srušen i zakon o jedinstvenom matičnom broju.

- Razgovaraću sa predstavnicima Evropske komisije i prenijeti im da RS nije odgovorna za blokadu. Srpska traži da problem bude riješen, ali rješenje ne može biti protiv Ustava BiH. Niko ne može tražiti od nas da usvajamo neustavne zakone. Očigledno da stranke iz FBiH misle da će neko iz međunarodne zajednice nametnuti dogovor - rekla je Majkićeva.

Dodala je da je zbog blokade u FBiH pod znakom pitanja i treća tranša iz kredita Međunarodnog monetarnog fonda.

- U FBiH je na sceni velika neodgovornost, a naš problem je što se RS nalazi u samrtnom zagrljaju. Srpska je završila sva bolna pitanja koja se tiču reformi, a Federacija ih još nije ni načela. Kako ćemo se i dokle boriti sa tim ostaje da se vidi - kazala je ona.

Majkićeva je kazala da je zbog pomenutih problema veoma važno da SNSD i SDS zajednički nastupaju u Parlamentu BiH.

- Saradnju treba čuvati kao svetinju u oku. Svi su trljali ruke misleći da će ona biti prekinuta, ali na sreću to se nije dogodilo - rekla je Majkićeva.

Zbog FBiH je već duže vrijeme blokiran i načelni dogovor o sprovođenju odluke Evropskog suda za ljudska prava u "slučaju Sejdić-Finci" i raspodjeli vojne i državne imovine.

MPRI

Govoreći o privatnoj američkoj firmi MPRI, koja se dovodi u vezu sa velikim brojem kontroverznih aktivnosti tokom rata u BiH i koja koristi službene prostorije Ministarstva odbrane BiH, Majkićeva je naglasila da je dobila odgovor da oni pomažu ministarstvu u logističkoj podršci i izradi pregleda odbrane.

- Logistička podrška je najlošija karika, a pregled odbrane dokument koji se radi šest godina - rekla je Majkićeva i najavila da će tražiti podatke o tome koliko su do sada novca dobili za te poslove.

Majkićeva je zatražila i da u Glamoču bude ispitan kvalitet vode i zemlje s obzirom na to da se na tamošnjem poligonu municija i minsko-eksplozivna sredstva uništavaju metodom otvorene detonacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.