Lideri stranaka opozicije u FBiH: Nečuveno da SDA i HDZ prebacuju odgovornost na opoziciju

GS
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Kliks

SARAJEVO - Predsjednik Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić rekao je da nije uredu da „SDA i HDZ BiH od 1990. godine vežu zastave, a da onda da odgovornost za izmjene Izbornog zakona BiH prebacuju na opoziciju“.

Lideri opozicije iz FBiH i Srpske danas su u Sarajevu održali sastanak s američkim i evropskim zvaničnicima u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH. Razgovori su se odvijali poslije susreta stranih funkcionera sa liderima SDA i HDZ-a, Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem.

-Dobra vijest je da su Vašingon i Brisel veoma raspoloženi da pomognu BiH. Mi smo zaista dobronamjerni asistenti koji žele iskoristiti ovaj tajming, da BiH dobije pošten Izborni zakon i u smislu međ odnosa i da izbori budu pošteni - kazao je Radončić.

Istakao je da nije do opozicije.

-Danas smo svi pokazali visok nivo tolerancije da BiH dobije bolji i pravedniji Izborni zakon. Izetbegović je poznat po nerealnim očekivanjima. Mi ne možemo glasati ni o čemu dok to ne vidimo kao rješenje. Danas ovdje nema rješenje kako su nas uvjerili predstavnici međunarodne zajednice. Što se nas tiče nas u SBB-u, a to mišljenje dijele i lideri drugih stranaka - nema ruku na veresiju - poručio je Radončić.

Predsjednik Glavnog odbora Naše stranke Sabina Ćudić rekla je da je „šokantna količina političke nezrelosti koju su danas demonstrirali gospoda Izetbegović i Čović, prebacujući odgovornost na opoziciju“.

- Opozicija će je rado preuzeti, ali naši prijedlozi se neće dopasti Izetbegoviću i Čoviću. Nečuveno je da šefovi izvršne vlasti, koji su na najvišim funkcijama e i drže poluge vlasti na svim niovima, prebacuju odgovornost na opoziciju i stvaraju pritisak. Mi nećemo podleći pritisku, a nisum nam prihvatljiva rješenja koja dodatno komplikuju sistem i urušavaju mogućnost dogovra i deblokade procesa - izjavila je Ćudić.

Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić  je rekao da su na sastanku veoma jasno rekli neke svoje stavove.

-Uspjeli smo u međuvremenu vidjeti da Izetbegović prihvata sve ono što opozicija prihvata, a ja se bojim da mu to ne bi baš odgovaralo - rekao je Nikšić.

Dodao je da je u ovom trenutku priča oko indirektnog ili direktnog izbora članova Predsjedništva i da li će možda biti asimetrija.

-Mi u SDP-u smo spremni da govorimo o oba rješenja, i o direktnom i indirektnom, ali ne prihvatamo asimetrična rješenja. Naravno da je bilo kolega koji su imali i drugačiji stav - naveo je Nikšić.

Prema njegovim riječima, dotakli su se i domova naroda, njihove zakonodavne uloge.

-Razgovarali smo i o drugim problemima koje mi kao opozicija osjetimo, prije svega potrebu za fer i poštenim izborima, jer smatramo da su dosadašnji izborni ciklusi svaki put bili do brojača a ne do glasača - zaključio je predsjednik SDP-a.

Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković je demantovao navode Izetbegovića i Čovića.

 Predsjednik SDA je istakao da je izgledan dogovor o izmjenama, ali da njegovo postizanje u konačnici zavisi od saglasnosti opozicije. Čović je naveo da se na dobrom putu da se relativno brzo postigne dogovor.

-Sastanak nije propao, ali nije tačno ono što govore Čović i Izetbegović. Po onome što smo mi čuli od predstavnika međunarodne zajednice postoje inicijalni razgovori i razmijenili smo ideje - kazao je Konaković.

Ponovio je da predsjednik SDA drugim strankama želi, kako je rekao, fakturisati dugove ove stranke.

-Ono što gospodin Izetbegović najavljuje, da ćemo mi poslušati neke ideje ili dogovor ne stoji. To se nije dešavalo na ovom sastanku. Dešava se ono što se dešavalo u Mostaru. Izetbegović neke svoje dugove želi fakturisati nekom drugom. Čini mi se da pokušava to ovdje raditi - ocijenio je Konaković.

Konaković je izdvojio ono što smatra za dvije ključne stvari.

- Ni pod koju cijenu ne smije doći u pitanje da bilo ko može blokirati cijeli sistem BiH na način da neko tijelo nakon izbora u tehničkom mandatu, poput Vlade FBiH, provodi četiri, osam ili 12 godina. Druga stvar je da je vrijeme da nam ova međunarodna zajednica nešto da. Da nam da nešto što možda nismo zaslužili. Mislim da bi naše političke elite i to trebale tražiti od predstavnika međunarodne zajednice - izjavio je Konaković.

Razgovore Izetbegovića i Čovića sa predstavnicima međunarodne zajednice je nazvao farsom.

-Mislim da je sa one strane bila farsa, a sa ove vrlo zreo, opozicioni razgovor. Nismo čuli šta znači asimetrično rješenje. Nemamo nikakve informacije i bilo bi čudno da dajemo zvanične stavove. Čović i Izetbegović možda imaju neki zvanični papir, ali ga mi ne vidimo - ukazao je Konaković.

Istakao je da će se opozicione stranke zvanično izjasniti onda kada im se predstavi zvanični prijedlog izmjena Izbornog zakona.

-Naši stavovi su jasni i ono što zagovaramo ne krijemo Kad dobijemo zvanično, onda ćemo se očitovati o svakom detalju - zaključio je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.