Foto: Krišto, Lijanović i Kukić na provjeri
SARAJEVO - Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Centralna izborna komisija (CIK) još provjeravaju kandidate za mandatara za Savjet ministara, na zahtjev Predsjedništva BiH, potvrđeno je juče "Glasu Srpske" u ovim institucijama.
Portparol CIK-a Maksida Pirić kazala je da će se izvještaj Komisije o kandidatima naći na današnjoj sjednici CIK-a.
U SIPA kažu da su provjere kandidata hrvatskog bloka Borjane Krišto, platformaša Slave Kukića i Narodne stranke "Radom za boljitak" Mladena Ivankovića Lijanovića, još u toku i da će u zakonskom roku ova agencija dostaviti svoje mišljenje i nalaze.
Na pitanje da li SIPA posebno provjerava kandidata platformaša Slavu Kukića, koji je umiješan u malverzacije oko "HT Mostara" i FTV-a i da li će to biti sporno kada je riječ o ovoj kandidaturi, kazali su da su svi kandidati podložni provjeri iz nadležnosti ove agencije.
- Naše mišljenje biće dostavljeno Predsjedništvu BiH koje je i uputilo zahtjev. O našim nalazima i mišljenju određivaće se Predsjedništvo - kazala je portparol ove agencije Željka Kujundžija.
Predsjedništvo BiH poslalo je u ponedjeljak CIK-u i SIPA obrasce Krišto, Kukića i Lijanovića na provjeru, a ove institucije imaju rok do ponedjeljka da odgovore na zahtjev.
Predsjedništvo ima rok od dva dana da tajnim glasanjem odluči o imenu mandatara. Predsjedništvo BiH je najavilo da će o mandataru za sastav Savjeta ministara odlučivati na posebnoj sjednici 14. juna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.