Foto: Krišto i dalje jedini hrvatski kandidat
BANjALUKA - Portparol HDZ-a BiH Mišo Relota izjavio je poslije jučerašnje sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH da je Borjana Krišto i dalje njihov jedini kandidat za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, te da vjeruje da će dobiti većinu u Parlamentu BiH.
- Jasno je ono što mi uporno govorimo već više mjeseci, a to je da se samo uvažavanjem legitimne volje sva tri konstitutivna naroda u BiH može postići kvalitetno rješenje, a sve drugo su improvizacije i gubljenje vremena - naglasio je Relota.
Pojedini portali objavili su da su se lideri SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija i SDA Sulejman Tihić tajno sastali sa liderima dva HDZ-a Draganom Čovićem i Božom Ljubićem, te da je navodno dogovoreno da "platformaši" podrže kandidata dva HDZ-a za predsjedavajućeg Savjeta ministara i daju im dva ministarska mjesta. Dogovoreno je, kako pišu, i da se ponovo konstituiše vlast u FBiH, u kojoj bi bila i dva HDZ-a.
Poslanici SNSD-a i SDS-a u Parlamentu BiH Boško Tomić i Aleksandra Pandurević smatraju da je pozitivno da stranke u FBiH razgovaraju, ali su istakli da neće dozvoliti da budu ugroženi interesi RS.
- Ne pada nam na pamet da podržimo bilo koji dogovor koji ide na štetu RS - rekao je Tomić.
Pandurevićeva je rekla da eventualni dogovor SDP-a i HDZ-a mora biti prihvatljiv i za RS i ponovila da predstavnici RS očekuju da im pripadnu četiri ministarstva, od kojih će jedno biti Ministarstvo inostranih poslova.
Relota je rekao da se sljedećih dana očekuje novi krug međustranačkih razgovora o formiranju Savjeta ministara, ali će teme biti i formiranje vlasti u kantonima u kojima to nije učinjeno i sporno formiranje vlasti na nivou FBiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.