Foto: Kriminalci u FBiH “rade” duplo više nego u Srpskoj
Banjaluka - Federalno Ministarstvo unutrašnjih poslova prošle godine je evidentiralo 16.120 krivičnih djela, što je duplo više u odnosu na MUP RS, koji je evidentirao 7.848 krivičnih djela, a MUP Srpske bio je efikasniji kada je u pitanju rasvjetljavanje krivičnih djela jer je riješio 82,3 odsto djela u odnosu na kolege iz federalnog MUP-a, koje su rasvijetlile 74,4 odsto krivičnih djela.
Ovo se, između ostalog, navodi u Informaciji o stanju bezbjednosti u RS u 2018. godini i prva četiri mjeseca ove godine, koju je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske uputilo Narodnoj skupštini Srpske na razmatranje.
Prema toj informaciji, visina pričinjene materijalne štete nastale izvršenjem krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta tokom prošle godine iznosi 221.492.815 maraka, dok su izvršioci ovih krivičnih djela ostvarili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 227.468.126 KM. U izvještaju se navodi da je u 2017. godini pričinjena materijalna šteta iznosila 97.834.400 KM, a stečena protivpravna imovinska korist 86.476.000 KM.
- Pripadnici MUP-a RS u oblasti suzbijanja privrednog kriminaliteta u navedenom periodu su podnijeli 386 izvještaja o izvršenim krivičnim djelima i prijavili 557 izvršilaca. Pored toga, nadležnim tužilaštvima je predložena blokada imovine stečene izvršenjem krivičnih djela u ukupnoj vrijednosti od 13.684.701 KM, dok je blokirana imovina ukupne vrijednosti 5.329.339 KM, i to nekretnine vrijedne 4.739.948 KM, akcije u privrednim društvima 269.522 KM, novca 52.167 KM i motorna vozila vrijedna 267.700 KM. Privremeno je oduzet novac u iznosu od 20.900 evra i 20.000 KM - navodi se u informaciji, o kojoj će poslanici raspravljati iza zatvorenih vrata na petoj redovnoj sjednici republičkog parlamenta zakazanoj za 11. jun.
Najznačajniji predmeti kada je u pitanju otkrivanje krivičnih djela privrednog kriminaliteta su “Birač” Zvornik, “Promtes” Teslić, “Drvolik” Rogatica, “Fabrika šećera Bijeljina” i “HHH” Pale.
Pored privrednog kriminaliteta, u informaciji se navodi da se na području RS različiti oblici organizovanog kriminala ispoljavaju kroz vršenje krivičnih djela u vezi sa zloupotrebama opojnih droga, težih imovinskih krivičnih djela i visokotehnološkog kriminaliteta.
- MUP RS je u 2018. godini otvorio 94 operativne akcije, od kojih je devet međunarodnog karaktera. Od ukupnog broja otvorenih akcija, realizovano je 67, dok ostale akcije još traju. Za 33 krivična djela koja imaju elemente organizovanosti nadležnim tužilaštvima je podneseno šest izvještaja protiv 68 lica. Ostale akcije ministarstvo je realizovalo s ciljem otkrivanja izvršilaca krivičnog djela organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima razbojništvo, teška krađa, zloupotreba opojnih droga, zelenaštvo, iznuda, nedozvoljeni promet akciznih proizvoda, prevare u vezi sa sportskim rezultatima, visokotehnološki kriminal i drugo. Kao rezultat tih akcija slobode je lišeno 188 lica, a nadležnim tužilaštvima podneseno 240 izvještaja protiv 376 lica - navodi se u informaciji.
Ministarstvo je nadležnim tužilaštvima podnijelo 15 izvještaja protiv 26 lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo pranje novca, kojim je pribavljena imovinska korist u visini od 189.426.438 KM.
U Informaciji o stanju bezbjednosti u RS navodi se da je u Srpskoj evidentirano šest organizovanih kriminalnih grupa.
- Jedna kriminalna grupa je u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba opojnih droga i krijumčarenje neocarinjene robe, jedna u vezi sa krijumčarenjem lica, te dvije u vezi sa krivičnim djelima nedozvoljena trgovina oružjem i dvije u vezi sa malverzacijama i zloupotrebama u oblasti privrednog kriminaliteta - navodi se u informaciji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.