Foto: Košarac: Potrošeno 4,8 miliona KM, a rezultata nema
Banjaluka - Član Komisije za spoljne poslove parlamenta BiH Staša Košarac smatra da članarina BiH u globalnim međunarodnim organizacijama i asocijacijama, koja godišnje iznosi oko 4,8 miliona KM, predstavlja bezobrazno visoku cifru, a da rezultata nema.
On je ocijenio da je kroz globalne organizacije nastavljena politika ratne BiH i da bi trebalo napraviti presjek kvaliteta predstavljanja u svjetskim asocijacima da bi se parlamentarci o tome oglasili.
Košarac za “Euroblic” kaže da je u globalnim organizacijama uglavnom zaposlen samo “bošnjački kadar ratne prošlosti” i da je nedopustivo da spoljna politika 17 godina poslije rata nema nikakvog smisla.
On ističe da se mora izvršiti “pospremanje i u međunarodnim organizacijama i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima”.
- Naravno da ne možemo da se izolujemo od pristupanja globalnim tijelima. Međutim neophodno je da komisije oba doma sa MIP-om BiH naprave presjek kvaliteta predstavljanja, kako bi se i parlamentarci o tome oglasili. O tome nikad nismo raspravljali - rekao je Košarac.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra inostranih poslova za multilateralne odnose BiH Mitar Kujundžić objašnjava da BiH mora da učestvuje u regionalnim i svjetskim asocijacijama i da će rezultata svakako biti.
Asistent na banjalučkom Fakultetu političkih nauka Đorđe Tomić rekao je da se od članstva u međunarodnim asocijacijama ne mogu očekivati instant rezultati, ali da BiH ne gradi pozitivan imidž, ne koristi ulogu koju ima i najefikasnija je u trošenju novca.
“Euroblic” piše da nešto više od 700.000 KM košta prisustvo u stalnim tijelima UN, Savjeta Evrope i OEBS, dok četiri miliona odlaze na podmirivanje članstva BiH u regionalnim organizacijama i svjetskim specijalizovanim agencijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.