Foto: Komisija za odbranu i bezbjednost BiH nije usvojila dva prijedloga zakona
SARAJEVO - Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost BiH nije ni juče usvojila prijedloge zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme i zakona o graničnoj kontroli, jer nije bilo saglasnosti predstavnika iz Republike Srpske, pa će ovi zakoni ponovo parlamentarnim domovima biti proslijeđeni uz negativan izvještaj.
Član Komisije Dušanka Majkić izjavila je za "Glas Srpske" da oba ova zakona, koje je Predstavnički dom više puta vratio na ponovno komisijsko razmatranje, zadiru u nadležnosti RS.
- Prijedlogom zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme snabdijevanje ličnim naoružanjem za potrebe MUP-a RS bilo bi preneseno na nivo BiH, odnosno MUP RS bi za nabavljanje ličnog naoružanja za policiju morao da traži saglasnost Ministarstva bezbjednosti BiH - objasnila je Majkićeva.
Prema njenim riječima, Streljački savez BiH tražio je da se iz ovog zakona izuzme sportsko oružje i podsjetio na direktivu EU o izuzimanju ove vrste oružja iz odredbi koje treba da se odnose na vojno naoružanje.
- Četiri međunarodne organizacije - EUFOR, OHR, OEBS i UNDP uložile su 13 amandmana, kako bi popravile zakon koji ukupno ima 21 član - navela je Majkićeva.
Ona je podsjetila da je na Prijedlog zakona o graničnoj kontroli stigao veliki broj primjedbi Ženevskog centra za kontrolu oružanih snaga (DIKAF), koji smatra da ovaj zakon u mnogome podsjeća na davno zastarjele zakone iz ove oblasti.
Majkićeva zamjera Ministarstvu bezbjednosti BiH, koje je predlagač ova dva zakona, što nije provelo usaglašavanje prijedloga zakona sa entitetskim ministarstvima prije njihovog dolaska u parlamentarnu proceduru, čime bi bile izbjegnute ovakve situacije.
Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost dala je podršku principima Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme, u čijem su kreiranju učestvovala i ministarstva iz Republike Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.