Foto: Jeftinije gorivo u Srpskoj
BANjA LUKA - Na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj u toku ove sedmice najvjerovatnije će doći do novog pojeftinjenja goriva, potvrdio nam je predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS Vojin Mitrović.
U ovom udruženju juče nisu mogli da kažu kada i koliko će cijena da se spusti, jer još prikupljaju informacije o cijenama naftnih derivata u rafinerijama u okruženju.
- U Srpskoj će gorivo da pojeftini. Vrijednost barela nafte je pala na svjetskom tržištu, ali za formiranje cijena goriva presudne su ponude rafinerija od kojih kupujemo naftne derivate - naglasio je Mitrović.
Predstavnici potrošača ocijenili su da da su stvoreni uslovi da naftaši u RS snize cijene.
- Naftaši su ljetos ekspresno dizali cijene goriva kada je barel dostigao rekordnih 150 dolara, međutim, sada je došlo do rekordnog pada cijena nafte, a oni ne žele da koriguju cijene - rekao je predsjednik Udruženja potrošača "Plava sfera" Ljubo Janjić i dodao da "naftaši love u mutnom".
Janjić je ocijenio da se naftaši na tržištu ponašaju nekorektno.
- Ostvaruju visoke zarade preko leđa potrošača. Morali bi pokazati malo društvene odgovornosti i sniziti cijene, što bi lančano dovelo i do pada cijena osnovnih namirnica i gradskog prevoza - naveo je Janjić.
I u Pokretu potrošača RS ocijenili su da se naftaši ponašaju monopolistički.
- Imali smo primjere kada je barel nafte koštao 90 dolara, bezolovni benzin je kod nas koštao 1.93 KM. Poslije desetak mjeseci barel je opet dostigao 90 dolara, a kod nas je bezolovni koštao 2.18 KM - naglasio je sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović.
Na benzinskim pumpama u Srpskoj juče je evrodizel koštao od 2.20 do 2.29 KM, bezolovni benzin 2.02 do 2.12 KM, a super od 1.98 do 2.09 KM.
Predstavnici potrošača u Srpskoj naveli su da je većina trgovaca i pekara ispoštovala uredbu Vlade RS o smanjenju marže.
- Zadovoljni smo radom tržišne inspekcije koja je marljivo kontrolisala cijene osnovnih životnih namirnica - naveo je Ljubo Janjić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.