Foto: Izetbegović:Eskobarova izjava o BiH nije stav SAD, Dejtonski sporazum je ludačka košulja
SARAJEVO - Lider Stranke demokratske akcije (SDA) BiH Bakir Izetbegović tvrdi da je nedavna izjava američkog izaslanika za zapadni Balkan Gabriela Eskobara, da se o građanom konceptu BiH može razgovarati nakon što uđe u EU, disonantna i da ne misli da to nije stav SAD.
-Mi znamo američku politiku. Ona je kao buldožer - vodi polako stvari u pravom smjeru, s povremenim usporavanjima. Ali to je politika koja stoji iza BiH - kazao je Izetbegović u intervjuu za sarajevsku N1 tv.
Eskobar, kaže, pokušava „vruć krompir da prebaci u krilo BiH političara i da ih sve izjednači”.
Tvrdi i da Eskobarove izjave „nemaju utemeljenje“.
Za njega je Dejtonski mirovni sporazum, kako kaže, „ludačka košulja na rukama patritotski i proevropski orijentisane većine“.
Prema njegovim rečima, Dejtonski mirovni sporazum sputava glavnu snagu u BiH, s obzirom na to da je 58 odsto ruku probosanskih stranaka, tradicionalno bošnjačkih, koje su za stabilnost, mir, protiv kriza, za evropski i NATO put.
-I tih 58 odsto Dejton gura u 1/3. Dejtonski sporazum je omogućio aparthejd i (srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu) Dodiku otvorio šansu da radi to što radi. Da se to pretvori u realnom životu u srpski entitet, da Bošnjaci i Hrvati žive u agoniji koja traje decenijama- naveo je Izetbegović.
Dodao je da je Dejtonski sporazum „dao u šake jednoj grupi okupljenoj oko HNS-a, koja ima 150.000 glasova, da bude jednaka kao grupacija koja ima pet-šest puta više glasova“.
-Sve je to Dejton. Eskobar nije u pravu kada kaže da nije problem Dejton, jeste problem - izričit je Izetbegović.
Naveo je da od Vašington i Brisela ne želi da pravi neprijatelja, jer su nam, kaže, potrebni, ali i da je na ivici kada razgovara sa njima i da zna „da bude neugodan“.
Razgovori o izmjenama Izbornog zakona će, kaže, biti nastavljeni, ali ne u narednom periodu.
-Suicidno je to pokušavati u narednim sedmicama. Nemoguće je postići bilo šta kada su napravljene dvije greške. Jedna je stvorila nepovjerenje ''zašto se (lider HDZ-a BiH) Čović i Izetbegović zatvaraju da razgovaraju o sudbini svih ljudi? Zašto nisu prisutni zastupnici ostalih stranaka, levičari? - kazao je on.
Navodi da „Čović pravi blokade i koketira sa strankama u Republici Srpskoj”, te da SDA nije ta s kojom HNS/HDZ ima problem jer oni nisu nikada predložili kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva.
Ponovio je da je za njega Željko Komšić legitimni predstavnik Hrvata, ali da termin legitimni predstavnik treba da utvrdi struka.
Smatra da hrvatski korpus u BiH nema razloga da krene u radikalizaciju i dodaje da su možda političari nezadovoljni, ali hrvatski korpus, tvrdi, da nije.
-Žive dobro, rade. Kakvu bi teritorijalnu reorganizaciju napravili? Čime? Gdje su snage? Da se upuste u neki sukob, neki rat? Nisu ludi. Da krenu u politiku udruživanja sa Srbima protiv Bošnjaka i BiH? Običnim ljudima nije do toga, ne pada im na pamet - rekao je Izetbegović.
Komentarišući izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, rekao je da je „Hrvatska prijatelj BiH uprkos izletima koje on (Milanović) pravi”.
Govoreći o eventualnim sankcijama prema Miloradu Dodiku, kazao je da će ih „biti” i da će se stvari nakon toga „normalizovati“.
Bakir Izetbegović kaže da je jača proevropska politika kod srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, te smatra da će nakon izbora u Srbiji „biti manje Aleksandra Vulina koji, kako kaže, šeta po BiH i širi srpski svet, ali i podrške Rusiji“.
Kazao je da je ponovnu pobjedu na predsjedničkim izborima u Srbiji Vučiću čestitao porukom i da mu je poželio dobro zdravlje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.