Incko zadovoljan Beogradom, SAD skeptične

M. K.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Incko zadovoljan Beogradom, SAD skeptične

BANjALUKA - Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko pohvalio je u maju 2009. godine podršku Beograda Dejtonskom sporazumu i teritorijalnom integritetu BiH, te obećanju Srbije da će učiniti sve da ojača institucije BiH, ali američke diplomate izražavaju sumnju da su to tek prazne riječi srpskih zvaničnika.

Navedeno je to u depeši koja je iz američke ambasade u Beogradu u junu prošle godine poslata Stejt departmentu, a koju je objavio "Vikiliks".

- Zvaničnici Srbije dali su Incku čvrsta uvjeravanja da će Beograd nastaviti da podržava teritorijalnu cjelovitost BiH - navedeno je u depeši.

Zvaničnik Kancelarije za evropske integracije Ministarstva spoljnih poslova, na brifingu u američkoj ambasadi u Beogradu izjavio je da Incko od Zagreba i Beograda traži podršku u podsticanju političkih lidera u BiH da jačaju centralne institucije, smire nacionalističku retoriku i učine više na pomirenju etničkih grupa.

I dok je navodno prihvatanje Inckovog prijedloga podrške Beograda jačanju centralnih institucija BiH ohrabrujuće, Ambasada SAD u Beogradu u objavljenoj depeši izražava sumnju da su to tek prazne riječi.

- Uprkos pozitivnim izjavama i obećanjima Srbije Inckova posjeta nije rezultirala bilo kakvim konkretnim promjenama u politici niti uklanjanju dugotrajnih prepreka u razvoju međudržavnih odnosa na relaciji Beograd - Sarajevo. Bilo bi dobro kada bi Boris Tadić javno podržao američke inicijative za ustavne reforme u BiH, te jasno dao do znanja Miloradu Dodiku i javnosti u RS da je Beograd spreman da podrži teritorijalni integritet Srpske, međutim ne i nastojanja iz RS da se izbjegnu ili blokiraju ustavni kompromisi neophodni za stvaranje funkcionalne BiH - navedeno je u depeši.

Američke diplomate navode da Tadić konstantno oklijeva da se pozabavi ovim zahtjevnim pitanjima jer smatra da će to izazvati nepovoljne reakcije radikalnih elemenata u Srbiji.

- Tadić takođe treba da bude uvjeren da će sve poteze koje načini u tom smjeru pohvaliti Evropa i SAD, te da će njegova reputacija državnika biti poboljšana ukoliko bude igrao konstruktivnu ulogu u regionu - dodaje se u depeši.

Sporovi

U depeši se ističe da ostaju neriješena pitanja sporova oko pograničnih teritorija i sukcesije imovine bivše Jugoslavije i da bez direktnih poteza predsjednika Srbije Borisa Tadića neće biti napretka u rješavanju ovih sporova.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.