Foto: Imovina pripada entitetima
BANjALUKA - Imovina koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske pripada RS, čija je teritorija utvrđena Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Ovo je stav koji će predstavnici RS zauzeti na današnjoj javnoj raspravi pred Ustavnim sudom BiH u vezi sa Zakonom o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Srpske, a pod zabranom je raspolaganja.
Predstavnici RS će posebno naglasiti da je ovaj zakon donesen u skladu sa važećim propisima i Ustavom RS, uz poseban akcenat na činjenicu da je zakon prošao neophodnu proceduru od Vijeća naroda do Ustavnog suda RS, koji je nadležan da odlučuje o zakonima koje donosi Narodna skupština Srpske.
Narodna skupština je Zakon o statusu državne imovine usvojila 14. septembra 2010. godine. Zakon je prošao sve zakonske procedure, ali je 5. januara njegovu primjenu obustavio visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
Tadašnji potpredsjednik Doma naroda Parlamenta BiH Sulejman Tihić pokrenuo je postupak pred Ustavnim sudom BiH sa zahtjevom da zakon bude poništen.
U postupku koji traje od januara ove godine Ustavni sud BiH je zatražio i mišljenje Venecijanske komisije. U mišljenju Komisije, koje je početkom mjeseca stiglo u Ustavni sud, navodi se da Zakon o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji RS, a pod zabranom je raspolaganja krši princip raspodjele u saveznoj državi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.