Hrvat iz BiH brani Mladića u Hagu

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Hrvat iz BiH brani Mladića u Hagu

Hag - U odbranu Ratka Mladića, optuženog za genocid nad nesrbima, danas je pred sudom u Hagu svedočio Hrvat iz BiH Davor Kolenda.

Kolenda, koji je tokom rata u BiH bio zvaničnik Hrvatskog vijeća obrane u Travniku, je svjedočio da je Vojska Republike Srpske, u ljeto 1993, pružila pomoć hiljadama hrvatskih boraca i civila, dozvolivši im da se, tokom sukoba Muslimana i Hrvata, evakuišu preko teritorije pod srpskom kontrolom.

Po Kolendinim riječima, UNPROFOR je prethodno odbio da omogući evakuaciju. Poslije pregovora sa Srbima, u kojima je svjedok učestvovao, hrvatsko stanovništvo i borci bili su evakuisani preko planine Vlašić.

Svjedok je izjavio da je 800 vojnika HVO zatim bilo smješteno u zarobljenički logor VRS na Manjači, ali iz "humanitarnih razloga", i da tamo nije bilo zločina ili lošeg postupanja prema njima.

Mladićeva odbrana time je pobijala suprotnu tvrdnju vještaka tužilaštva Enjana Bronjna.

Dok ga je unakrsno ispitivao tužilac, Kolenda je potvrdio da su Srbi pomoć Hrvatima iskoristili u propagandne svrhe. "Nama je trebala pomoć u evakuaciji, a Srbi su to upotrebili u propagandne svrhe, kako bi svijetu objasnili da poštuju međunarodne konvencije".

Svedok je, međutim, naznačio i da je "taj tretman na Manjači, u odnosu na uslove koji su vladali 1993, bio korektan".

Kolenda je potvrdio da je, s druge strane, na Manjači uložio protest upravi logora "zbog cjelodnevnog maltretiranja", koje je smatrao "protivnim međunarodnim konvencijama".

Opisao je da su hrvatski "bojovnici", po velikoj vrućini, bili izvedeni iz hangara, kako bi pred kamerama srpske televizije "ponavljali jednu izjavu".

"Izjavu da smo zarobljenici VRS i da je Bosna srpska kao što je Moskva ruska... To je bilo ponižavajuće, pogotovo zato što mi nismo bili vojni zarobljenici, nego smo tražili pomoć", rekao je on.

O iseljavanju Muslimana iz u opštine Bosanski Novi, danas je svjedočio Radomir Pašić, koji je bio predsjednik lokalnog kriznog štaba.

Suđenje generalu Mladiću biće nastavljeno sutra. Mladić (72) optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.