Gradsko vijeće Mostara: “Spomenička kriza” blokira rad

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Gradsko vijeće Mostara: “Spomenička kriza” blokira rad

Mostar - Niko od hrvatskih predstavnika danas se nije pojavio na sjednici Gradskog vijeća Mostara, jer iz dvorišta nove gradske vijećnice, koju su u ovom gradu već prozvali ''inat kuća'', nije uklonjeno spomen obilježje pripadnicima Armije BiH, koji je postavljen nelegalno, prenose agencije.

Politička kriza u Mostaru je ovim kulminirala, jer su prije toga dolazak na sjednice u novu zgradu bojkotovali Bošnjaci zato što je u krugu zgrade postavljen spomenik hrvatskim poginulim borcima.

Na sjednici gradskog parlamenta nije se pojavio ni gradonačelnik Ljubo Bešlić.

Iz Gradskog odbora HDZ-a BiH saopštili su da insistiraju na uklanjanju spomenika koji je nelegalno postavljen ispred nove Gradske vijećnice ''gdje nikada nije svojom nogom stao pripadnik te vojske, niti je ijedan poginuo na tom mjestu, a čije postavljanje je učinjeno pod pokroviteljstvom Kluba Bošnjaka''.

HDZ insistira da se na primjerenom mjestu sazove sjednica Gradskoga vijeća na kojoj će biti usvojen budžet Mostara za ovu godinu, te razmatrano rješavanje osnovnih životnih problema grada poput pitanja odvoza otpada, regulisanja parkinga i usvajanja regulacionih planova.

Predsjednik Kluba Hrvata u Gradskom vijeću Marko Gilja danas je podnio ostavku na ovu funkciju, navodeći da je to uradio iz ličnih razloga.

Iz mostarskog HDZ-a 1990 kažu da nisu saglasni sa ponašanjem HDZ-a BiH i bojkotom sjednice.

Bošnjaci u Gradskom vijeću održali su sjednicu i usvojili odluku o vršenju ovlašćenja grada Mostara u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala, te odluku o gašenju javnih preduzeća “Parkovi” i “Komos”, te uspostavljanju preduzeća “Komunalno” Mostar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.