Foto: Gradiška: Uhapšen Mujo Muharemović zbog ratnog zločina
Gradiška - Pripadnici SIPA uhapsili su Muju Muharemovića iz Gradiške, zbog sumnje da je počinio ratni zločin protiv srpskih civila na području Bosanskog Petrovca, prenose agencije.
Muharemović je osumnjičen da je u oktobru 1995. godine, kao pripadnik 17. krajiške brigade iz sastava Sedmog koprusa takozvane Armije BiH u Dobrom Selu, kod Bosanskog Petrovca, ubio bračni par Vladu i Miku Šljivar.
Prema optužnici, Muharemović je sa još dvojicom pripadnika jedinice ušao u dvorište porodične kuće bračnog para Šljivar – 92-godišnjeg Vlade i njegove, godinu dana mlađe, supruge Mike.
- Nakon što su ih izveli iz kuće u kojoj su pronašli pet litara rakije, osumnjičeni Muharemović se bez ikakvog povoda vratio u dvorište, te iz automatske puške ispalio najmanje dva kraća rafala u bračni par Šljivar, koji su od zadobijenih povreda glave i grudnog koša preminuli na licu mjesta - rekao je kantonalni tužilac Jasmin Mesić.
U julu 2000. godine na pravoslavnom groblju u Dobrom Selu ekshumirani su posmrtni ostaci supružnika Šljivar i odbukcijom je utvrđeno da je smrt bila nasilna.
Hapšenje je izvršeno po nalogu Tužilaštva Unsko-sanskog kantona, a Muharemović je priveden u Kantonalno tužilaštvo u Bihaću.
Nakon ispitivanja Tužilaštvo će uputiti prijedlog za određivanje pritvora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.