Foto: Gotovinu optužio za stradanja Srba u BiH
ZAGREB - Pripadnik mirovne misije UN u bivšoj Jugoslaviji Stefan van Zanten optužio je hrvatskog generala Antu Gotovinu da je 1992. godine komandovao u BiH na području gdje su srpski civili zlostavljani i deportovani, prenijele su agencije.
U prilogu nedjeljnog magazina holandske državne televizije Van Zanten je govorio da se sjeća slika ubistava, mučenja, prebijanja u logorima smrti i deportacija srpskih civila, kao i Gotovine, za koga u prilogu navodi da je komandovao nekim mjestima, koje je Van Zanten i sam prošao.
- Svjedočenje Van Zantena protiv Gotovine može doprinijeti tome da se Gotovina procesuira i u BiH - izjavio je šef Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.
On smatra da bi nadležne institucije u BiH i RS trebalo što prije da preuzmu ovaj dokazni materijal protiv Gotovine i da sprovedu dodatne istrage, kako bi Gotovina mogao biti procesuiran i za ratne zločine počinjene nad Srbima u BiH.
Komentarišući Van Zantenove izjave Štrbac je rekao da ovaj dokazni materijal ne može uticati na suđenje Gotovini u Haškom tribunalu i konačnu presudu.
Direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović rekao je da očekuje da će Tužilaštvo BiH procesuirati Gotovinu zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima na području Livna i Kupresa 1992. godine, te završnih operacija Hrvatske vojske u ljeto i jesen 1995. godine u BiH, javila je Srna.
Gotovini se, zajedno s hrvatskim generalima Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem, sudi u Haškom tribunalu za ratne zločine nad Srbima za vrijeme i poslije akcije "Oluja". Tužilaštvo za Gotovinu traži 27 godina zatvora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.