Gojko Vasić: Biće rasvijetljena ubistva i otkriveni naručioci

Goran Maunaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Gojko Vasić: Biće rasvijetljena ubistva i otkriveni naručioci

Načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Gojko Vasić u intervjuu za "Glas Srpske" kaže da očekuje da će poslije hapšenja međunarodne organizovane kriminalne grupe Darka Eleza biti razjašnjena mnoga ubistva od 12, koliko ih je u Republici Srpskoj počinjeno proteklih godina.

- Na to ukazuju i informacije kojima raspolaže MUP RS. Nivo dokaza koji je bio i ranije obezbijeđen, čak i fizičkih, nije otkrivan. To će tek sad, u toku vođenja ove istrage, sve biti potpuno iskorišćeno - kaže Vasić.

* GLAS: Da li je akcija završena i koliko policija još ima posla?

VASIĆ: Urađena je četvrtina posla. Slijede ne samo istrage  vezane za djela koja su vršila ova lica, već i finansijske istrage vezane za njihove imovinske kartone. Biće oduzimana imovina koju su oni stekli na nezakonit, nelegalan način, ili vršenjem naručenih krivičnih djela, iznudama, ucjenama.

* GLAS: Slijede li nova hapšenja?

VASIĆ: Samim tim što će se sve dublje istraživati, najvjerovatnije će doći i do novih hapšenja. Istraga će pokazati koja su to nižerangirana lica u kriminalnoj grupi ili van nje, a ko su bili naručioci.

* GLAS: Policija Srbije navodi da je Elezova grupa pripremala neke nove likvidacije. Znate li nešto o tome?

VASIĆ: To su djela koja su imali namjeru da počine na području Srbije. O tome će nešto više reći organi gonjenja u Srbiji kada dođe vrijeme, jer oni znaju konkretno ko je trebalo da bude izvršilac, koje djelo je naručeno i ostalo.

* GLAS: Prema najavama, mnoga ubistva u RS trebalo bi sada konačno da budu razjašnjena?

VASIĆ: Nivo dokaza o tome, koji je bio i ranije obezbijeđen, čak i fizičkih, tek sada će biti iskorišćen u toku vođenja ove istrage. Normalno da će biti i različitog statusa za pojedina lica koja su pritvorena. Vjerovatno će neki od njih pristati na saradnju i onda će još uz to olakšati rad tužioca. Ukoliko neko samim priznanjem krivice i pristankom na svjedočenje prihvati odgovornost, sve će ići još brže i efikasnije.

* GLAS: Ima li naznaka da neka od ranije izvršenih ubistava za koja se sumnjiče Elez i Ždrale imaju političku pozadinu?

VASIĆ: Istraga je u nadležnosti Tužilaštva BiH i svi prikupljeni dokazi koristiće se s ciljem da se utvrdi da li iza određenih ubistava ima političke pozadine u smislu naručivanja ubistava i naređivanja. Istraga će, kao što sam rekao, pokazati ko su bili izvršioci, a ko naručioci. Dostigli smo tačku u kojoj će dio ubistava biti uspješno zadokumentovan, a mislim da će se pojaviti i riješiti i neka ubistva o kojim do sada nismo znali.

* GLAS: Organi bliski istrazi tvrde da ubistva iza kojih stoje ili su ih počinili Ždrale i Elez sežu do Srđana Kneževića?

VASIĆ: Već tada ova lica nalazila su se na izdržavanju zatvorskih kazni za teška krivična djela, ubistva. Za očekivati je da su mogli biti angažovani za izvršenje ubistava. Oni jesu bili mladi u tom periodu oko 2000. godine, ali već su bili poznati u kriminalnom miljeu i spremni na sve.

Tužilaštvo će u toj istrazi odigrati glavnu ulogu, jer oni će kroz saslušanja lica doći korak bliže razrješenjima mnogih zločina. Naravno, neće se olako upustiti u neku priču na osnovu svjedočenja jednog svjedoka, jer se, nažalost, većina ubistava naručuje u četiri oka. Teško da će moći otvoriti priču koju ne mogu na drugi način zadokumentovati kroz finansijsku istragu ili kroz neki drugi fizički dokaz. Znači, tužilaštvo je svjesno svoje uloge i učiniće sve da utvrdi pozadinu ovakvih krivičnih djela. Znamo da plaćanje ide kešom i zato je teško dokazati bilo šta i onaj koji radi istragu to zna.

* GLAS: Elezova banda imala je svoje ljude i u policijskim službama, pa i u MUP-u RS?

VASIĆ: U svakoj ozbiljnoj istrazi kojom je obuhvaćena veća grupa kriminalaca uhapšen je po neki pripadnik policijskih snaga. Sve organizovane kriminalne grupe vrbuju i potkupljuju ljude koji im mogu davati informacije da bi izbjegli hapšenja i izvršenje sankcija i slično. Tako da je i ova grupa imala angažovane ljude iz policije Republike Srpske, iz Granične policije i iz SIPA. Vodili su računa da imaju informacije iz različitih policijskih agencija. Posebno važna je bila Granična policija preko koje su obezbjeđivali da ulaze u BiH, izvrše krivično djelo i u toku jedne smjene na granici se vrate nazad u Srbiju.

* GLAS: Kako u ovoj akciji procjenjujete saradnju MUP-a RS i Srbije i tužilaštava?

VASIĆ: MUP Srbije je moćna organizacija koja može iznijeti na svojim plećima i puno ozbiljnije istrage od ove. Naša je čast da možemo sa jednim tako moćnim sistemom da učestvujemo u istragama. Mi smo više nego zadovoljni saradnjom sa MUP-om Srbije, zatim saradnjom koja je ostvarena između tužilaštava kod nas i u Srbiji. Različit je način rada i jako je bitno da se na vrijeme iskoordiniraju aktivnosti i da sve što se prikuplja kao dokaz kod nas i na prostoru druge države bude upotrebljivo za vođenje krivičnog postupka i pred njihovim i pred našim sudovima.

Svjedoci saradnici

Iz ovog kruga uhapšenih lica možda ćemo imati svjedoke i saradnike, ali mislim da tužilaštvu to neće biti neophodno s obzirom na nivo dokaza koji je za sada obezbijeđen. Taj status možda će se pojaviti kod određenih lica koja su na neki drugi način upletena u ta ubistva i žele da naprave sporazum da, s obzirom na ulogu koju su imali, dobiju neku blažu kaznu, kaže Vasić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.