Foto: Elez priznao da je planirao ubistvo načelnika Mandića
BEOGRAD - Vođa kriminalne grupe iz Istočnog Sarajeva Darko Elez priznao je policiji Republike Srbije nekoliko ubistava čiji je bio nalogodavac, kao i to da je pripremao likvidaciju načelnika Centra javne bezbjednosti Istočno Sarajevo Zorana Mandića, rekao je "Glasu Srpske" izvor blizak istražnim organima Srbije.
Protiv Darka Eleza (32) i još pet pripadnika njegove grupe srpsko Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal u decembru prošle godine podiglo je optužnicu u kojoj ih tereti za zločinačko udruživanje, prodaju droge, iznudu, podstrekivanje na ubistvo, skrivanje počinioca krivičnih djela i falsifikovanje dokumenta.
Elez se tereti kao organizator grupe za zločinačko udruživanje, a za isto djelo kao pripadnici terete se Vladimir Pandurević iz Sarajeva, Vaso Ljubibratić iz Trebinja, Branko Đurić iz Zvornika, Slobodan Pjevac iz Karlovaca i Aleksandar Lučić iz Trebinja, koji je uhapšen u Hrvatskoj, dok su ostali uhapšeni u Srbiji u septembru 2009. godine.
- Darko Elez se slomio iznenada i počeo da priča. Priznao je kako su ubijali, koga, po čijim nalozima. Rekao je da je pripremao ubistvo načelnika policije u Palama Zorana Mandića koji im je zadavao mnogo problema - rekao je izvor blizak istrazi.
Policija je prije hapšenja Eleza presrela njegov telefonski razgovor sa jednim pripadnikom kriminalnog klana iz Pala. Elez sa svojim ortakom razgovara o ubistvu Mandića i pita ga: "Hoću li?", a ovaj odgovara: "Nemoj još", budući da se Zoran Mandić u tom trenutku nalazi u njegovoj blizini.
Optužnica Specijalnog tužilaštva Srbije tereti Eleza i da je neuspješno podstrekivao na ubistvo B. R., kao i da je falsifikovao lična dokumenta.
Elez, Pandurević i Đurić terete se i za iznudu 600.000 evra od Save Tomaševića iz Bijeljine. Njih trojica se terete da su prvo bacili bombe na kuću i druge objekte u vlasništvu oštećenog. Kako poslije toga nisu uspjeli da iznude novac postavili su razoran eksploziv ispred poslovnih prostorija Tomaševića u Bijeljini, ali nisu uspjeli da ga aktiviraju.
Optužnica ih tereti da su osobama iz BiH koje su tamo bile okrivljene za razna krivična djela omogućavali da prebjegnu u Srbiju i da se sakriju.
Elez i u BiH ima veliki kriminalni dosije, a policija Republike Srpske sumnjiči ga za nekoliko ubistava u kojima su žrtve uglavnom bili ljudi bliski njegovom kumu Đorđu Ždrali i vođi grupe s kojim je njegov klan u sukobu proteklih godina. Dovodi se i u vezu sa nekoliko neuspješnih atentata na Ždralu, kojeg je Sud BiH nedavno osudio na 20 godina zatvora za ubistvo Ljubiše Savića Mauzera.
Ministar policije Srbije Ivica Dačić rekao je ranije da su Darko Elez i njegova kriminalna grupa hapšenjem spriječeni u izvršenju nekoliko ubistava u glavnom gradu Srbije. Ova grupa sumnjiči se za 12 ubistava, nađeni su njihovi DNK tragovi za tri ubistva.
Od kada je izbio sukob između kumova Darka Eleza i Đorđa Ždralu, u Istočnom Sarajevu u pet mafijaških likvidacija ubijeno je osam osoba. Za godinu i po ubijeni su Zoran Golub, Vlatko Mačar, Boris Govedarica, Mladen Ćeha i Srđan Đurić, svi bliski Đorđu Ždrali. U sklopu istrage o ubistvu Zorana Goluba policija je utvrdila da je Elez prijetio Golubu i sva saznanja upućuju na to da je Elez bio nalogodavac.
Iako se tada nalazio na potjernici, Elez je nekoliko puta javno "ekskluzivno" u emisiji "60 minuta" FTV-a govorio o ubistvima na području Istočnog Sarajeva, za koja je uglavnom optuživao Ždralu.
Za razliku od Tužilaštva Srbije, Tužilaštvo BiH još nije završilo istragu o kriminalnim aktivnostima trinaestorice osumnjičenih za pripadnost grupi Darka Eleza, koji su pohapšeni početkom septembra 2009. u BiH, a potom pušteni na slobodu.
Viši sud u Beogradu, na zahtjev Tužilaštva za organizovani kriminal, oduzeo je od firme "Red line rent a car" u vlasništvu Elezove supruge, dva automobila marke "folksvagen", jedan "reno" i dva "pežoa" zbog sumnje da su stečeni kriminalom. Optuženi Elez i ova firma žalili su se Apelacionom sudu u Beogradu na odluku o privremenom oduzimanju automobila, ali je sud u junu ove godine njihove žalbe odbacio kao neosnovane i oduzeo imovinu stečenu kriminalom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.