Dragan Mektić, nosilac liste SDS-a za Parlament BiH u izbornoj jedinici jedan: Natjeraćemo tužioce i sudije da rade

Darko Momić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Dragan Mektić, nosilac liste SDS-a za Parlament BiH u izbornoj jedinici jedan: Natjeraćemo tužioce i sudije da rade

Političke partije iz redova vladajuće koalicije, prije svega SNSD, vodile su takvu kampanju da su dizale tenzije i pravile konstrukcije, pa čak spominjale i incidente, a od svega toga niko nema koristi, već samo štetu, kaže nosilac liste SDS-a za Parlament BiH u izbornoj jedinici jedan Dragan Mektić.

- Oni to rade s ciljem da stvore atmosferu kojom će smanjiti izlaznost. Ali uprkos tome što rade, očekujem da izbori prođu u jednoj demokratskoj atmosferi, da građani u punom kapacitetu izađu na izbore, iskažu svoju političku volju i daju povjerenje svojim političkim favoritima - kaže Mektić.

GLAS: Kakve rezultate očekujete?

MEKTIĆ: Vidimo da su nezadovoljni zdravstveni i prosvjetni radnici, da su nezadovoljni penzioneri, poljoprivrednici, tinja ogromno nezadovoljstvo među običnim policajcima, mladi odlaze, jer se sve lošije živi, a vlast pokušava da ubijedi narod u imaginarnu opasnost u koju je dovedena Republika Srpska. To su manipulacije, jer je Republika Srpska međunarodno priznata, ima svoj pravni i politički subjektivitet i bez volje srpskog naroda to apsolutno niko ne može da promijeni. Zato nepotrebno prepadaju narod, a Republika Srpska se ne brani prepadanjem i izazivanjem straha kod srpskog naroda. Ali u nedostatku odgovora na loš životni standard i niske plate i penzije, oni manipulacijama i izazivanjem straha pokušavaju da dobiju glasove. Uvjeren sam da će građani to prepoznati i da će povjerenje dati Vukoti Govedarici, Mladenu Ivaniću i strankama Saveza za pobjedu.

GLAS: Koji su prvi potezi koje ćete povući ako dobijete podršku glasača?

MEKTIĆ: Donošenje zakona o ispitivanju porijekla imovine, jer je tajkunsko-politički lobi opljačkao Srpsku i ovladao svim njenim resursima, a građani su postali njihovi najamni radnici. Pod udar tog zakona će doći svi koji su bili na javnim funkcijama i ukoliko ne budu mogli dokazati porijeklo imovine, ona će im biti oduzeta i vraćena narodu.

GLAS: Čime garantujete građanima da ćete ispuniti obećanja? Prije četiri godine ste govorili o žestokoj borbi protiv kriminala i korupcije, ali nismo vidjeli neke naročite rezultate.

MEKTIĆ: Mi nismo bili u situaciji da sa nivoa BiH pokrenemo ozbiljnu borbu protiv kriminala i korupcije. Možda bi u SNSD-u voljeli da ministar bezbjednosti BiH ima veća ovlašćenja i da može policijskim agencijama na nivou BiH da izdaje naredbe, ali mi u SDS-u nismo za to, jer bi to značilo smanjenje ovlašćenja Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske. Vjerujem da sam uspio za protekle četiri godine da pokažem građanima kakvo je stanje u pravosuđu i da nema političke volje za borbu protiv kriminala i korupcije. Zato ćemo napraviti reformu u oblasti pravosuđa i natjerati tužioce i sudije da efikasno rade, umjesto što predmete drže u ladicama i po deset godina.

GLAS: Kako ocjenjujete protivkandidate i njihove kampanje?

MEKTIĆ: Za 12 godina vladavine nisu uradili mnogo stvari kojima se mogu dičiti, jer se njihova politika temeljila na stalnom zaduživanju. Hvale se rekonstruisanim Kliničkim centrom u Banjaluci i novom bolnicom u Istočnom Sarajevu. Naravno da su oba projekta opravdana, ali oni kriju od građana da su oba ta objekta izgrađena iz kredita, a da još uvijek traje grejs period i da nisu ni počeli da se vraćaju ti krediti. Pa nijedan čovjek se ne raduje kad dobije kredit, nego kad ga vrati, a ova vlast sve okreće naopako.+++

“Duh” se vraća u “Igru prestola”

Vjerni pratilac Yona Snoua arktički vuk (jezovuk), koji je u seriji “Igra prestola” poznatiji kao Duh, vraća se u posljednjoj sezoni ove popularne serije. Jezovuk se nije pojavljivao duže vrijeme u seriji, pa čak ni kada je Yon krunisan za kralja Sjevera.

Ipak, supervizor vizuelnih efekata Yoi Bauer je potvrdio da će ovaj zaboravljen lik biti dio osme sezone.

- Vidjećete ga ponovo. Pojavljivaće se mnogo puta na ekranu u narednoj sezoni, kada bude radio neke prilično zanimljive stvari - rekao je Bauer.

“Duh” se vraća i sigurno će doći u sukob sa hordama zombija, polarnih medvjeda i Noćnim kraljem.

Bauer je otkrio da razlog zbog kojeg nije bilo mnogo scena sa vukom u posljednjih nekoliko godina ima veze sa činjenicom da na snimanju nije lako raditi sa pravim vukovima.

  • Jezovuci su teški, jer ne želite da pogriješite sa njima, tako da na kraju uvijek pucamo na stvarne vukove i radimo trikove sa njima. Stvarni vukovi se ponašaju samo na određene načine i teško je prilagoditi im se - kazao je Bauer.

Zaustaviti podjele

GLAS: Šta je u osnovi vašeg političkog i ekonomskog programa i šta je bila okosnica vaše kampanje?

MEKTIĆ: Ključni prioritet je da se zaustave bilo kakve podjele srpskog naroda i napravi istinska politička stabilnost kao preduslov za dalje ekonomsko i svako drugo jačanje Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.