Foto: Dok su ih tukli psovali srpsku majku, krst i crkvu
Knin - Šest bogoslova iz Republike Srpske koji idu u Pravoslavnu bogosloviju Sveta tri jerarha pri manastiru Krka u Hrvatskoj, koji su pretučeni kod Knina, kažu da ih je grupa mladića napala palicama psujući im srpsku majku, krst i crkvu.
I dok desnica u Hrvatskoj bogoslove naziva četnicima koji su to i zaslužili, hrvatski predsjednik i premijer Ivo Josipović i Zoran Milanović oštro su osudili ovaj napad.
Grupa u kojoj su bila šestorica učenika iz Republike Srpske i dvojica iz Srbije napadnuta je kada su se vraćali iz škole prema Kistanju.
U brutalnom napadu teško je povrijeđen Milan Simanić iz okoline Zvornika, a lakše povrede zadobili su Srđan Milinović i Dalibor Smiljić iz Bočca kod Banjaluke, Ranko Milojčić iz Kotor Varoša, Bojan Mršić iz Prijedora, Momir Đukić iz Banjaluke i dvojica učenika iz Srbije.
Portparol policijske uprave Šibensko-kninske Marica Kosor rekla je “Glasu Srpske” da je istraga završena i da je utvrđeno da je maloljetnik iz Kistanja napao državljanina BiH i nanio mu teške povrede, dok su šestorica maloljetnika osumnjičena za nanošenje lakših povreda petorici državljana BiH.
- Utvrđeno je da su osumnjičeni iz mržnje prvo verbalno, a zatim i fizički napali osmoricu učenika bogoslovije. Osumnjičeni su predati u pritvorsku jedinicu gdje će ih ispitati tužilac i odlučiti o dužini pritvora - rekla je Kosorova.
Jedan od napadnutih bogoslova Bojan Mršić iz Prijedora priča da su oko 13 časova krenuli iz manastira prema Kistanju i da ih je presreo automobil.
- Automobil je krenuo na nas, ali smo uspjeli da se izmaknemo. Poslije toga se zaustavio, a iz njega su četvorica mladića počela da nas provociraju i psuju nam srpsku majku, crkvu i krst. Mi smo mirno nastavili dalje, a automobil se okrenuo i produžio prema Kistanju. Kada smo stigli na nekih pola kilometra od Kistanja na raskrsnici nas je dočekalo 15 momaka i počeli su da nas udaraju letvama - ispričao je Mršić “Glasu Srpske”.
Drugi povrijeđeni bogoslov Srđan Milinović kaže da je u grupi koja ih je napala bilo nekoliko osoba koje su imale oko 25 godina.
- U rukama su držali letve i palice. Molili smo ih da nas puste da prođemo. Tada je jedan od njih krenuo na nas i udario kolegu Simanića i slomio mu nos - rekao je Milinović i dodao da su i pored višestrukih poziva na dolazak policije čekali oko 40 minuta, a da je Hitna pomoć stigla 15 minuta poslije policije.
Njegova majka Pera Milinović, koju smo zatekli u kući, kaže da je probdjela noć strahujući za sina.
- Stalno sam u kontaktu sa svojim Srđanom. Molila sam Daliborovog oca da idemo kod Srđana, ali me je on ubijedio da ne dolazimo. Ne mogu da vjerujem da dijete nekome smeta - kazala je ona.
Ilija Smiljić, otac Dalibora Smiljića, kaže da mu je sin ispričao da su ih napali željeznim palicama.
- To je užas, pošalješ dijete u školu i desi mu se ovako nešto. Htio sam da idem tamo, ali me Dalibor ubijedio da to ne činim jer je sve u redu. Brinemo za Dalibora, on je još dijete, a daleko je od kuće i među ljudima kojima očigledno smeta samo zato što je Srbin - kaže Ilija Smiljić.
Otac Heruvim iz Eparhije dalmatinske rekao je da su napad izvršili mještani Kistanja, izbjegli sa Kosova i Metohije.
Uprava bogoslovije Sveta tri jerarha najoštrije je osudila brutalni napad na bogoslove, ističući da je ovim narušena bezbjednost i normalan rad bogoslovije.
- Motiv za ovaj incident može biti i jeste jedino i isključivo vjerska i nacionalna mržnja - saopšteno je.
Eparhija izražava nadu da će nadležne institucije Hrvatske počinioce privesti pravdi i adekvatno kazniti.
Predsjednik HDZ-a u Kistanju Rok Antić rekao je da se sve dogodilo zbog toga što je manastir Krka “leglo četništva u Hrvatskoj”.
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović oštro je osudio napad navodeći da je krajnje vrijeme da se kaže ne onima koji podstiču na međunacionalnu mržnju.
- Ima nekih koji bi provocirali međunacionalne sukobe, pa i fizičko nasilje. Treba im jasno reći ne i očuvati naša ustavna načela. Posljednje je vrijeme za poruku da svi naši građani imaju svoj dom u Hrvatskoj - rekao je Josipović.
Premijer Hrvatske Zoran Milanović optužio je stranke desnice da ponovo šire mržnju.
- Ponovo vidimo da stranke desnice šire mržnju, čistu destilisanu mržnju prema drugima. Vlada neće dopustiti mržnju i tu vrstu straha, iza kojeg stoje oni koji sada kukavički ćute - naglasio je Milanović.
On je oštro kritikovao i medije, a posebno Hrvatsku televiziju (HTV) i na početku konferencije za novinare rekao da daje izjavu uz izrazito protivljenje svojih stručnjaka za odnose s javnošću.
- Mogu samo otvoreno govoriti, ako će to svaki novinar na TV nazivati obrušavanjem na medije, neka bude tako, ali ja neću prestati govoriti. Nisam ovde došao da ćutim - bio je oštar Milanović.
On je ocijenio sramotnim što niko nije reagovao na izjavu poslanika HSP-a Ruže Tomašić koja je optužila predsjednika Samostalne demokratske srpske stranke Vojislava Stanimirovića da je četnik i da je lično slao ljude na Ovčaru.
- I nikom ništa. To je postalo normalno u Hrvatskoj, to više nikom ne smeta... Pozovete osobu koja je učinila nešto tri puta gore nego fudbalski nakupac (čelnik Dinama Zdravko Mamić), date joj prostor, ne prekidate je dok to govori iako čini krivično djelo za koje neće odgovarati - rekao je hrvatski premijer.
Predsjedništvo Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) najoštrije je osudilo napad na učenike bogoslovije posebno ogorčeni izvještavanjem Javnog servisa Hrvatske.
Zaštita
Zbog narušene bezbjednosti Pravoslavnu bogosloviju Sveta tri jerarha obezbjeđuje policija. Na ulazu u dvorište bogoslovije stajala je policijska patrola.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.