Dodik: Obilježavanje Dana Republike Srpske u Beogradu 28. februara

Srna
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Dodik: Obilježavanje Dana Republike Srpske u Beogradu 28. februara

Beograd - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je danas da će Srpska i ove godine tradicionalno obilježiti Dan Republike u Beogradu i da će to, najvjerovatnije, biti 28. februara, na dan kada je proglašen Ustav Republike Srpske. On je dodao da će se tražiti najbolji momenat za organizaciju dana proslave.

"Za nas je od životne važnosti da imamo našu Republiku. Dan naše Republike je 9. januar i on neće biti mijenjan, a njima poručujem da nastave da pričaju šta hoćete", naglasio je Dodik.

On je naveo da je ta poruka veoma jasna.

"Mi imamo Republiku, naša Republika je voljena. Možete da nam govorite svašta o referendumu, da nam uvodite sankcije, da govorite da to nije ustavno i legalno. To je vaš problem", rekao je Dodik novinarima u hotelu "Metropol" u Beogradu gdje prisustvuje srpsko-grčkom poslovnom forumu.

Predstavništvo u Solunu radi na okupljanju grčkih kompanija

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Predstavništvo Republike Srpske u Solunu vrlo predano radi na okupljanju zainteresovanih grčkih kompanija kako bi došle u Republiku Srpsku, te da će to biti jedna od tema njegovih kontakata na srpsko-grčkom poslovnom forumu koji se danas održava u Beogradu.
Dodik je novinarima pred početak foruma rekao da on uvažava svaki grčko-srpski odnos i da je riječ o istorijskom tradicionalnom prijateljstvu, te da postoji već naviknutost na poslovanje i dogovore sa poslovnom zajednicom te zemlje.

"Ovo je tradicionalni forum koji okuplja najvažnije ljude iz privrede Srbije, Republike Srpske i Grčke. Pogotovo je danas poseban dan jer učestvuju premijeri Srbije Aleksandar Vučić i Grčke Aleksis Cipras", naglasio je Dodik.

Prema njegovim riječima, ovaj forum će biti dodatno značajan za ukupne odnose jer Grčka, "bez obzira na informacije", ostaje ekonomski značajna cjelina.

"Grčka i njeni poslovni ljudi su pokazali veliku zainteresovanost za infrastrukturu u ovom regionu", zaključio je Dodik.

Današnji skup u hotelu "Metropol" u Beogradu organizuje Privredna komora Srbije, a očekuje se učešće više od 70 firmi iz Grčke. /kraj/sas/ab

BiH bi mogla da bude zajednica država ili unija

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Beogradu da je veoma jasno da BiH nije završila svoje konstituisanje, te da bi mogla da bude neka zajednica država ili unija.
Dodik je naglasio da BiH sve više gubi mogućnost da bude federacija jer svi napori koji su uloženi u zadnje 22 godine nisu dali stabilnost BiH i njenu održivost.

"Ukoliko se želi nešto održati, BiH može biti neki okvir za države unutar nje i da u tom pogledu može da garantuje neku dugoročnu stabilnost. Koliko sam razumio, i Srbi i Hrvati su na tim pozicijama. Bošnjaci zbog svog cinizma ili pokušaja da drugima nametnu svoju volju još stoje na tom pitanju, ali ukoliko budu istrajavali na tome, biće definitivni istorijski i politički gubitnici", ocijenio je predsjednik Srpske.

Dodik je ponovio da je izjava potpredsjednik Republike Srpske Josipa Jerkovića bila neoprezna i nepotrebna.

"Veoma je jasan naš stav o tome i važno je šta mi kažemo, a ne šta oni kažu. Mi smo vlasnici Republike Srpske i odlučujemo o njoj i niko drugi. Nikada nije bilo razgovora o bilo kakvim teritorijalnim kompenzacijama i, uopšte, o teritoriji Republike Srpske, pa tako ni ovaj put", rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je naglasio da su, koliko je on razumio, odnosi između Bošnjaka i Hrvata došli u jednu novu kulminaciju koja podrazumijeva zahtjev Hrvata da jasno definišu svoju poziciju, ali isključivo u onome što je Federacija.

"Čak je i ministar inostranih poslova Hrvatske, kada je govorio o federalizaciji u BiH, govorio da se to odnosi na Federaciju BiH. Prema tome, šta god rekao bilo ko, teritorija Republike Srpske, nijedan njen dio ne može da bude na stolu i rasprave o tome da bude dio kompenzacije ili bilo čega drugog", poručio je Dodik.

Odgovarajući na pitanje da li bi bilo lakše braniti Repuliku Srpsku od stalnih napada bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića uz podršku predstavnika Srba u Sarajevu, Dodik je rekao da bi za odbranu Republike Srpske bilo lakše sa predstavnicima Srba u Sarajevu, ali da su oni "ostali na pozicijama povezanosti sa Izetbegovićem i njegovom politikom, koji je, inače, izgubio na mnogim mjestima".

"On više nema u SAD one koji su bili spremni da njihove laži prihvataju kao zvaničnu politiku, pa ni /predsjednik Turske Redžep/ Tajip Erdogan više nije onako moćan kao što je nekada bio i ne uliva više toliko povjerenje, koliko je ulivao Bošnjacima. Izetbegović je izgubio lokalne izbore, pa je izgubio Srebrenicu, Zenicu, četiri poslanika, sa /predsjednikom SBB-a Fahrudinom/ Radončićem mu ne ide uopšte dobro, sa HDZ-om je došao u suštinski problem", rekao je Dodik.

On je naveo da jedino sa kim Izetbegović sarađuje, sa kim ima dobre odnose i ko ga brani je "povremeno Savez za promjene, SDS i ta struktura ljudi". "Ja ne verujem da su individualci, ali nisu oni koji su dio fronta za jačanje Repulike Srpske", rekao je Dodik.

On je ocijenio da nema gore situacije za srpski narod i Republiku Srpsku nego da je u fazi neriješene situacije kakva je BiH.

"Nama treba stabilan okvir. BiH očigledno nije stabilan okvir i u tom pogledu svaki onaj koji doprinosi da Bakir Izetbegović gaji svoju iluziju o tome kako će on moći da nametne volju drugima, apsolutno je dio gubitničke politike", zaključio je Dodik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.