Foto: Budimir odbio Nikšićev zahtjev za smjenu ministara
Sarajevo - Predsjednik Federacije BiH Živko Budimir proglasio se danas nenadležnim za utvrđivanje odgovornosti i razrješenje osam ministara u federalnoj Vladi, kako je to od njega zatražio federalni premijer Nermin Nikšić, prenose agencije.
- Odlučio sam da, sve dok pravosudni organi FBiH ne razmotre ovu problematiku, ne prihvatim prijedlog premijera Nikšića o razrješenju ministara Jerka Ivankovića Lijanovića, Milorada Bahilja, Sanjina Halimovića, Adila Osmanovića, Salmira Kaplana i Erdala Trhulja, Vjekoslava Čambera i Ante Krajine - rekao je Budimir na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Budimir je pozvao Nikšića i ove ministre da nastave svoj redovan rad.
Predsjednik Federacije BiH rekao je da nije razmatrao ni zahtjev grupe federalnim poslanika koji su tražili ostavku Nikšića.
Nikšić je 10. decembra uputio zahtjev Budimiru za razrješenje osam ministara, koji su članovi Narodne stranke “Radom za boljitak”, SDA i HSP, uz obrazloženje da oni ne uživaju podršku parlamentarne većine, da su svojim destrukcijama doveli u pitanje rad federalne Vlade i da nemaju politički kapacitet za obavljenje ministarskih funkcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.