Foto: Bošnjaci ruše zakone bez argumenata
BANjALUKA - Zajednička komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske juče nije postigla dogovor o vetu Kluba Bošnjaka na Zakon o katastru i izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva tako da će o njima odlučivati Ustavni sud RS.
Klub Bošnjaka osporio je ta dva zakona tvrdeći da ugrožavaju vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda. Veto na Zakon o katastru uložen je početkom marta, a na izmjene i dopune Zakona o popisu stanovništva nekoliko dana kasnije.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, koji je i predsjedavajući Zajedničke komisije, kazao je da ni na jedan od ova dva zakona Klub Bošnjaka nije dao amandmane, već je "frontalno osporio" oba akta.
- Kod Zakona o popisu stanovništva radi se o vrlo čudnom obrazloženju koje čak znači i neprihvatanje odluka Ustavnog suda RS - rekao je Radojičić i podsjetio da od prošle godine postoji odluka Ustavnog suda RS da Zakon o popisu stanovništva nije destruktivan po vitalni nacionalni interes bošnjačkog ili bilo kojeg konstitutivnog naroda.
Radojičić je rekao da Bošnjaci u obrazloženju osporavaju sadržinu osnovnog zakona i praktično odbijaju odluku Ustavnog suda RS.
- To je nevjerovatan slučaj - rekao je Radojičić.
Govoreći o blokadi Zakona o katastru, Radojičić je rekao da u ovom slučaju Zajednička komisija pomalo gubi svoj smisao, jer je Klub Bošnjaka destruktivnim ocijenio 192 člana, pa čak i onaj koji kaže da zakon stupa na snagu osmog dana od objavljivanja.
- To je apsurd. Zajednička komisija ima smisao da usaglašava akte na koje je uložen veto između Narodne skupštine i Vijeća naroda. Usaglašavanje je moguće ako postoje amandmani što u ovom slučaju nije urađeno - rekao je Radojičić.
Istakao je da Klub Bošnjaka osporava ustavnost Zakona o katastru i dodao da je teško ocijeniti šta je to pojedinačni vitalni nacionalni interes.
- Procedura ocjenjivanja ustavnosti zakona je nešto drugo u odnosu na proceduru ocjenjivanja vitalnog nacionalnog interesa za koji je nadležno Vijeće naroda RS, a zatim Zajednička komisija i Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda RS koje čini sedam sudija sastavljenih na paritetnoj osnovi - pojasnio je Radojičić.
On je istakao da ocjena ustavnosti ide drugačijom procedurom i da se pokreće pred Ustavnim sudom RS u punom sastavu.
- Upozorićemo Ustavni sud RS da se u ovoj proceduri koja se odnosi na vitalni nacionalni interes ne može da odlučuje o ustavnosti, jer za to nije dovoljno sedam sudija, već čitav Ustavni sud - rekao je Radojičić, dodavši da se te procedure "namjerno ili nenamjerno brkaju".
Ustavni sud RS ima rok od sedam dana po prijemu dokumentacije da odluči da li će razmatrati pristigla akta. Ako odluči da postoje elementi za razmatranje rok u kojem treba da donese konačnu odluku je jedan mjesec.
U periodu od 2005. do 2010. godine Klub Bošnjaka je više od 30 puta pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, a samo dva puta Ustavni sud je prihvatio njihov zahtjev, utvrdivši da je povrijeđen vitalni interes bošnjačkog naroda kada je riječ o prvobitnim oblicima himne i grba RS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.