Borjana Krišto: Kriza vlasti u FBiH došla do vrhunca

Željka Domazet
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Borjana Krišto: Kriza vlasti u FBiH došla do vrhunca

Za mene ne postoji ni predsjednik FBiH, ni vlast u ovom entitetu. Oni se često pozivaju na Ustav i zakon zaboravljajući činjenicu da nisu u skladu sa Ustavom ni došli na tu poziciju. Jedini način na koji se najbezbolnije može izaći iz krize jesu ostavke.

Rekla je ovo u intervjuu "Glasu Srpske" potpredsjednik HDZ-a BiH Borjana Krišto i dodala da HDZ sigurno neće unedogled čekati da se stvari u FBiH poslože kako to Ustav i zakoni nalažu.

* GLAS: Top tema političkih zbivanja u BiH, koja traje već nekoliko mjeseci, jeste rekonstrukcija vlasti u FBiH. Koliko je izvjesno da se to završi u skorije vrijeme?

KRIŠTO: Nova parlamentarna većina, koja iz dana u dan ukazuje da se rekonstrukcija vlasti u FBiH treba desiti, uspjela je da napravi nekoliko iskoraka i sada možemo konstatovati da je kriza vlasti u FBiH došla do samog vrhunca. Očigledno je i da se sve to oteglo, da se stvari komplikuju i da se kriza produbljuje. Čini mi se da svi oni koji se pozivaju na Ustav i zakon produbljuju krizu, koja očigledno od njih i zavisi. Ako ovu krizu što prije riješe i dozvole da do rekonstrukcije dođe, makar će na taj način pokazati dio odgovornosti prema građanima, na koju se pozivaju.

* GLAS: Kako komentarišete ponašanje predsjednika FBiH Živka Budimira u cijeloj ovoj krizi?

KRIŠTO: Za mene ne postoji ni predsjednik FBiH, ni vlast u ovom entitetu. Oni se često pozivaju na Ustav i zakon zaboravljajući činjenicu da nisu u skladu sa Ustavom ni došli na tu poziciju. To što rade nije ništa drugo do zamagljivanje očiju i bacanje prašine javnosti u oči, čime dodatno usložnjavaju i produbljuju krizu. Jedini način na koji se najbezbolnije može izaći iz krize jesu ostavke. Parlamentarna većina, koja ide na opciju izglasavanja nepovjerenja Vladi u skladu sa procedurama i zakonima i o tome obavještava međunarodnu zajednicu, vjerujem da će FBiH konačno vratiti u ustavne okvire. OHR takođe mora ponijeti veliki dio odgovornosti za sve ovo, posebno zbog posljedica koje ćemo zbog ovakve vlasti trpjeti dugi niz godina. Produžavanjem ove agonije BiH, a i FBiH tonu sve dublje u bezakonje.

* GLAS: Do kada će HDZ BiH čekati da se stvari u Federaciji poslože onako kako to Ustav i zakoni propisuju? Već su se čule najave da ćete ako se to ne dogodi brzo zajedno sa HDZ-om 1990. ići u opoziciju?

KRIŠTO: HDZ BiH sigurno neće unedogled čekati da se stvari u FBiH poslože kako to Ustav i zakoni nalažu, niti imamo namjeru snositi odgovornost za sve promašaje i propuste koje je ova nelegalna vlast učinila. HDZ je odgovorna stranka i snaga u hrvatskom narodu i to je dokazala i na opštim i lokalnim izborima.

* GLAS: Koliko se ova previranja u FBiH mogu odraziti na funkcionisanje vlasti na nivou BiH, odnosno novu šestorku?

KRIŠTO: Sigurno je da se neriješena situacija u FBiH i te kako odražava na funkcionisanje vlasti na nivou države. Sve ovo usporava BiH na njenom evropskom putu i velika se energija troši na vraćanje vlasti u FBiH u ustavne okvire. Činjenica da polovina BiH funkcioniše na neustavnim principima ne može donijeti dobro ni BiH.

* GLAS: Savjet ministara usvojio je Prijedlog zakona kojim se predviđa osnivanje kanala na hrvatskom jeziku. To je izazvalo oštre reakcije. Kako Vi gledate na to pitanje?

KRIŠTO: Temeljno je pravo svakog naroda da ima medij na svom jeziku i ne vidim ništa sporno da na nivou BiH postoji kanal na hrvatskom jeziku. Smatram da neće postojati toliki nedostatak sredstava i da je to moguće zakonski urediti. Stvari treba raditi sistemski i treba vidjeti kako prikupljati taksu i kako je raspoređivati. Mislim da bi pitanje raspodjele prihoda od RTV takse trebalo urediti u smislu da se napravi funkcionalnija raspodjela i da svi emiteri dobiju sredstva u skladu sa svojim zahtjevima i potrebama.

Dan RS

* GLAS: Vi i lider HDZ-a BiH Dragan Čović prisustvovali ste proslavi Dana Republike Srpske. To je izazvalo negodovanje nekih zvaničnika u FBiH?

KRIŠTO: Zaista mi nije predstavljalo problem da se odazovem pozivu i prisustvujem proslavi Dana Republike Srpske. Bila sam i prošle godine, iako sam često izložena kojekakvim osudama i pitanjima zašto smo otišli... U medijima se često ističe da naš odlazak znači koješta. Samo postavljam pitanje sa druge strane: Republika Srpska je za mene entitet koji je po Dejtonskom sporazumu isto što i Federacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.