BiH tranzitna zemlja za drogu i cigarete

Nebojša Tomašević
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: BiH tranzitna zemlja za drogu i cigarete

BANjA LUKA - Preko BiH i zemalja Balkana najviše se krijumčare cigarete, roba sa namjenom za vojnu i civilnu upotrebu, ali i ljudi i narkotici.

Ovo je "Glasu Srpske" rekao direktor regionalnog Centra za borbu protiv prekograničnog kriminala jugoistočne Evrope - " SECI centra" Gabrijel Sotiresku.

- Cigarete koje se krijumčare preko granica balkanskih država najčešće su falsifikovane i sa lažnim taksenim markicama. Krijumčarenje narkotika i trgovina ljudima takođe su veoma česti, a krijumčarenje alkohola i oružja manje je prisutno - rekao je Sotiresku.

Kada je u pitanju krijumčarenje narkoticima, on ističe da je ta vrsta kriminala prošle godine bila u porastu.

- BiH je još uvijek tranzitna zemlja za narkotike, ali određena količina te robe ipak ostaje u zemlji. Narkotici u BiH najčešće dolaze iz Turske, u koju stižu iz Avganistana, a preko BiH se krijumčare u zapadnu Evropu - rekao je Sotiresku i objasnio da "Balkanska ruta krijumčarenja" narkotika ima nekoliko različitih puteva.

- Putevi vode u nekoliko pravaca, prvo iz Avganistana, Azije u Tursku, ili Bugarsku, Rumuniju, Mađarsku, a iz ovih zemlja u Srbiju, BiH i Hrvatsku. To zavisi od kriminalnih grupa - rekao je Sotiresku.

Kada je u pitanju krijumčarenje ljudi, BiH je do 2000. godine bila zemlja odrednica, a sada je tranzitna regija za ilegalne imigrante. On naglašava da je ipak Balkan još uvijek "izvorište ilegalnih imigranata", ali i tranzitna regija za krijumčarenje ljudi.

Gabrijel Sotiresku nije želio da govori o zaradama krijumčara i novcu koji se "obrće u ovom poslu", kao ni o centrima organizovanog kriminala.

SECI centar

Regionalni Centar za borbu protiv prekograničnog kriminala - SECI centar ove godine slavi deset godina rada, a bavi se prikupljanjem i razmjenom informacija o organizovanom kriminalu u 13 zemalja jugoistočne Evrope, među kojima je i BiH. SECI se sastoji od sedam grupa za borbu protiv kriminala. Zemljama članicama SECI pruža podršku u istragama. Trenutno se sprovodi reforma centra s ciljem poboljšanja saradnje zemalja članica, razmjene informacija i borbe protiv organizovanog kriminala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.