Crna Gora: Biće pokrenut postupak za gubitak državljanstva 2.108 osoba

Srna
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Crna Gora: Biće pokrenut postupak za gubitak državljanstva 2.108 osoba

PODGORICA - Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) pokrenuće postupak za gubitak crnogorskog državljanstva 2.108 osoba upisanih u biračke spiskove u ovoj zemlji, a koje imaju dvojno državljanstvo, saopšteno je iz tog resora.

Iz MUP-a su naveli da je, za sada, postupkom provjere obuhvaćeno 8.000 građana koji se nalaze u biračkom spisku Herceg Novog, Nikšića i Crne Gore zbog pretpostavke da, osim crnogorskog, imaju i državljanstvo druge zemlje.

 “Za 595 lica je utvrđeno da, u skladu sa Zakonom o crnogorskom državljanstvu, imaju dvojno državljanstvo i, samim tim, za te osobe neće biti pokrenut postupak za gubitak crnogorskog državljanstva po sili zakona”, navedeno je u saopštenju.

U saopštenju je navedeno da će MUP za 2.108 lica kroz nekoliko dana po službenoj dužnosti pokrenuti postupak za gubitak crnogorskog državljanstva po sili zakona, tako što će ih upoznati o činjenici da su dobrovoljno stekla državljanstvo druge zemlje.

“NJima će biti omogućeno da se davanjem izjave na zapisnik izjasne koje državljanstvo žele da zadrže”, napomenuli su iz MUP-a.

Iz MUP-a su ponovili da osobe koje su dobrovoljno stekle državljanstvo druge zemlje prije 3. juna 2006. godine imaju pravo na dvojno državljanstvo, što se dokazuje uvidom u uvjerenje o državljanstvu, izvodom iz matične knjige rođenih sa konstatacijom o datumu upisa u državljanstvo druge zemlje ili rješenjem o prijemu u državljanstvo druge zemlje.

Iz MUP-a su naglasili da se ovim proces ne završava jer još traju provjere za preostale građane.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.