Foto: Ambasadorima EU predstavljena ekonomska situacija u RS
Banjaluka - Jaka privreda i ekonomija među ključnim su preduslovima za pridruženje BiH Evropskoj uniji, poručio je to šef Delegacije Evropske unije (EU) i specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen poslije sastanka ambasadora zemalja članica EU koji je danas održan u Banjaluci, a kojem su prisustvovali i premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Željka Cvijanović.
- Predstavljena nam je situacija u Republici Srpskoj u smislu privrede, odnosno ekonomskih pokazatelja – rekao je Sorensen i dodao da se razgovaralo i o sastanku koji je prošle sedmice održan u Briselu između predstavnika vlasti i političkih partija u BiH i zvaničnika EU.
- Za pridruženje BiH Evropskoj uniji i njen put utvrđena je Mapa puta i vremenski raspored kako ostvariti taj konačni cilj - istakao je Sorensen.
Džombić je rekao da je ambasadore upoznao sa ekonomskim i političkim kretanjima u RS.
- Imali smo priliku da upoznamo ambasadore sa investicijama koje očekuju Republiku Srpsku kao najbolji odgovor na uticaj svjetske ekonomske krize - rekao je Džombić.
Dodao je da investicije u energetiku i infrastrukturu očekuju Srpsku u drugoj polovini ove godine.
- Upoznali smo ih sa reformama u oblasti penzionih i socijalnih davanja i efektima koje ove strukturalne reforme traba da daju na dugoročnom planu u cilju stabilizacije Republike Srpske, kao i o pregovorima sa MMF-om - kazao je Džombić.
Specijalni predstavnik EU i šef Delegacije EU u BiH i ambasadori 17 zemalja članica EU u BiH sastaće se danas i sa mladim članovima političkih stranaka koje participiraju u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a posjetiće i Inovacioni centar, a na Univerzitetu u Banjaluci sa rektorom i studentima razgovarati o projektima “Borba protiv korupcije u obrazovanju” i “Antikorupcione mjere na univerzitetima u BiH”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.