Aleksandar Džombić: Ispitaćemo poslovanje svih javnih preduzeća

Darko Gavrilović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Aleksandar Džombić: Ispitaćemo poslovanje svih javnih preduzeća

Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić zbog veta Bošnjaka čekao je duže od 30 dana da preuzme funkciju na koju je imenovan.

- U Kabinet premijera prešao sam 29. decembra prošle godine. Ministri i ja smo radili, ali nismo mogli potpisivati odluke. Sada su se stekli uslovi da možemo da funkcionišemo u punom kapacitetu - rekao je Džombić u intervjuu za "Glas Srpske".

GLAS: Koji će biti prioriteti Vlade i šta planirate da uradite u prvih 100 dana mandata?

DžOMBIĆ: Prvih godinu i po do dvije cilj je zadržavanje fiskalne i socijalne stabilnosti RS, a drugi period vraćanje na stare pozicije kakve su bile prije uticaja ekonomske krize. Na taj način je koncipirana i ekonomska politika za 2011. godinu, a prema tome su određeni i prioriteti za prvih 100 dana rada Vlade. Pred nama su opsežne socijalne reforme, a najveća od njih je reforma penzijskog sistema. Na osnovu strategije reforme penzijskog sistema 1. januara ove godine formiran je rezervni penzijski fond, a planirali smo i uvođenje trećeg dobrovoljnog stuba i promjene u prvom generacijskom stubu. Odustali smo od drugog stuba zato što se pokazao kao nestabilan u zapadnim zemljama, posebno u vrijeme uticaja svjetske ekonomske krize. Očekujem da ćemo u prvih 100 dana proglasiti zakonsko rješenje koje je neophodno da Fond PIO ima stabilan i kontinuiran rad. Nadam se da ćemo u tom periodu sa Privrednom komorom proći kroz administrativne barijere koje im predstavljaju prepreke u ostvarivanju njihovih poslovnih planova. Cilj je kreiranje boljeg poslovnog ambijenta i dodatno zapošljavanje. S druge strane, postoje infrastrukturni i razvojni projekti. Smatram da ćemo u ovom periodu zaključiti ugovore sa izvođačima za autoput Banjaluka - Doboj. U energetici takođe postoje brojni projekti, a već pregovaramo sa investitorom koji je zainteresovan za jedan veliki projekat u sklopu RiTE Ugljevik. U toku godine naći ćemo model za realizaciju projekta za odbranu od poplava i irigacioni sistem za koje smo u završnoj fazi pregovora sa svjetskim finansijskim institucijama.

GLAS: Koliko bi u tome mogao da Vas uspori zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o izvršenju budžeta i Odluke o usvajanju budžeta koji je Ustavnom sudu BiH podnio Sulejman Tihić?

DžOMBIĆ: To nas uopšte ne može usporiti niti nam nanijeti bilo kakvu štetu zato što je taj zahtjev neosnovan i biće sigurno odbačen. Njegova sudbina će biti ista kao i u slučaju zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o staroj deviznoj štednji iz 2008. godine. Tihića je neko pogrešno savjetovao, neko ko nije dobro proučio Zakon o fiskalnom savjetu BiH i taj zahtjev će sigurno biti odbačen. Postavlja se pitanje da li su te blokade od strane predstavnika bošnjačkih političkih partija motivisane time da ako ne funkcioniše vlast u FBiH da se pokuša blokirati i RS. To je potpuno iracionalno i nedobronamjerno.

GLAS: Da li je osporavanje budžeta nastavak pokušaja blokade RS s obzirom na to da su bošnjački političari ranije uložili veto na Vaše imenovanje, a ne prihvataju ni način na koji je konstituisano Vijeće naroda RS?

DžOMBIĆ: Može se reći da je to koncept sinhronizovanih aktivnosti protiv RS i blokade rada njenih institucija. Mislim da je ova predstava nekorektna. Time smo samo nepotrebno izgubili 30 dana i zbog toga je stvoren vakuum u funkcionisanju nove Vlade.

GLAS: Pomenuli ste sinhronizovane aktivnosti za blokadu RS. Da li je dio tih aktivnosti i podizanje tužbi iz FBiH protiv RS za nadoknadu ratne štete?

DžOMBIĆ: Podnošenje tužbi je pokušaj da se kroz određeni sudski spor stvori obaveza RS koje bi ona teško izvršavala, ali mi tu nemamo problema, jer nam ne mogu nanijeti ekonomsku štetu i mi smo potpuno ekonomski stabilni.

GLAS: Rekli ste da su glavni ciljevi zadržavanje socijalne i fiskalne stabilnosti. Kako to namjeravate postići ako imamo u vidu prognoze da će ekonomska kriza i dalje imati snažan uticaj na punjenje budžeta i javnih fondova?

DžOMBIĆ: Ova godina je možda jedna od najizazovnijih od kada je počela ekonomska kriza i mi smo je potpuno jasno definisali u Ekonomskoj politici. Naš budžet je koncipiran tako da možemo da izmirimo plate, penzije, invalidnine i druge obaveze i sve povjerioce i tu neće biti problema. Pored toga, krenućemo u investicije u energetskom sektoru, irigacionom sistemu, sistemu odbrane od poplava, putnoj infrastrukturi, što će doprinijeti prvenstveno stabilizaciji u građevinskom sektoru koji je suočen sa najvećim problemima, ali i ukupnoj stabilizaciji privrede.

GLAS: Ranije ste izjavili da ćete preispitati rad menadžmenta javnih preduzeća. Koja preduzeća nisu zadovoljila?

DžOMBIĆ: Preispitaćemo rad svih, pa i javnih preduzeća, jer je jasno da postoje problemi. Jedno od njih su "Željeznice RS", koje su prema podacima iz 2009. godine imale gubitak od oko 14 miliona iz teretnog i gubitak oko 17 miliona maraka iz putničkog saobraćaja. Pored toga, RS je platila do sada 16 miliona maraka kredita međunarodnim finansijskim institucijama koje "Željeznice" nisu mogle da plate. U ovoj godini smo predvidjeli grant od 25 miliona i dodatnih deset miliona maraka za kredite koje "Željeznice" neće moći otplaćivati. Ovdje se mora napraviti zaokret kako bi to važno preduzeće funkcionisalo. Pored toga, imamo probleme u "Šumama RS", jer domaći drvoprerađivači koji zapošljavaju oko 17.000 radnika nemaju kontinuitet u snabdijevanju oblovinom i uvoze je iz Slovenije i Hrvatske. Moramo našim drvoprerađivačima dati dugoročne ugovore o snabdijevanju sirovinom kako bi oni mogli ostvariti svoje planove.

GLAS: Govorite o uklanjanju administrativnih barijera. Da li to podrazumijeva i smanjenje administracije, odnosno javne uprave?

DžOMBIĆ: To može da znači smanjenje administracije. Prvo moramo da sa Privrednom komorom izanaliziramo sve procese i aktivnosti koje predstavljaju administrativne barijere za privredne subjekte i da kroz zakonska rješenja pojednostavimo tehnologiju rada javne uprave. Sasvim sigurno ćemo kod pojednostavljenja tehnologije rada javne uprave doći do određenih tačaka kada ćemo definisati višak zaposlenih i onda ćemo ih u određenom periodu prevesti u privredu. Ukidanje administrativnih barijera je i jedan od najboljih načina borbe protiv korupcije.

GLAS: Šta planirate da uradite sa javnim fondovima koji iz godine u godinu povećavaju deficit?

DžOMBIĆ: Fond PIO će biti saniran kroz reformu penzijskog sistema. Zakon koji ćemo usvojiti u budućem periodu i povećanje stope doprinosa obezbijediće dodatne prihode i Fondu PIO i Fondu zdravstva i uz određene uštede smatramo da je to sasvim dovoljno da se postigne sanacija Fonda PIO.

GLAS: Na mala vrata se počelo govoriti o povećanju starosne granice za odlazak u penziju. Da li će doći do toga?

DžOMBIĆ: Sindikat je izričit da to ne želi da prihvati, a sa druge strane Udruženje penzionera upravo to traži. Smatramo da kroz diskusiju sa njima možemo naći kompromisno rješenje.

GLAS: Kada je Fond PIO u pitanju aktuelna je afera u čijem je centru direktor Fonda Zoran Mastilo koji je počinio niz malverzacija?

DžOMBIĆ: Imao sam u utorak sastanak sa direktorom Fonda PIO i ministrom Petrom Đokićem. Ministarstvo je već formiralo Komisiju sa zadatkom da preispita navode medija. Obaveza svih je da rade u skladu sa zakonom i mi ćemo sve navode provjeriti i ponašati se u skladu s tim.

GLAS: Zar dokazi koji su objavljeni nisu dovoljni?

DžOMBIĆ: Ne treba da prejudiciramo rješenja. Ako istraga pokaže da su navodi tačni, onda ćemo preduzeti mjere.

GLAS: Spekuliše se da bi mogao biti smijenjen i direktor Fonda zdravstva Goran Kljajčin i da će ga naslijediti Dragan Kalinić?

DžOMBIĆ: Vjerujte da nemam informacije o tome.

GLAS: U kojoj su fazi pregovori sa domaćim konzorcijumom za izgradnju autoputa Banjaluka - Doboj?

DžOMBIĆ: Nama je bitno da ovu dionicu izradimo u budućem četvorogodišnjem mandatu, a isto toliko je bitno da budu angažovani domaći izvođači. Još tražimo modele i načine finansiranja. Moramo imati jasnu finansijsku konstrukciju i način na koji se obezbjeđuje novac.

GLAS: Koje banke će podržati domaći konzorcijum?

DžOMBIĆ: Iznos koji je neophodan za izgradnju autoputa se kreće između 250 i 300 miliona evra. Domaće banke će sigurno dati doprinos, ali mi želimo da uključimo i EBRD, EIB i Svjetsku banku kako bismo mogli nesmetano ići u izgradnju ove dionice. Uz to imamo i prihode od akcize na godišnjem nivou oko 40 do 50 miliona maraka. Sve to mogu biti izvori za finansiranje ove dionice.

Kabinet

GLAS: Da li ste izabrali tim sa kojim ćete raditi, odnosno jeste li popunili pozicije u Kabinetu?

DžOMBIĆ: Djelimično je popunjen, ali još nisu određeni svi savjetnici i doći će još nekoliko saradnika. Za sada imam tri savjetnika koji su prešli iz Ministarstva finansija, a to su Božidar

Plavljanin, Vojin Mijatović i Jasminko Jotić. Novi generalni sekretar je Vladan Blagojević, a šef Kabineta Željka Dragičević.

Meiji

GLAS: Kako komentarišete situaciju da uz političke blokade iz dijela sarajevskih medija, uključujući i FTV kao javni servis, dolaze i najprljaviji napadi na RS?

DžOMBIĆ: Iznenađen sam nekim medijima iz FBiH koji nemaju potrebu i želju da se bave problemima u tom entitetu, već se bave RS i

vrše ogroman pritisak na njene funkcionere. Donekle to možemo razumjeti kada se radi o privatnim medijima, ali kada se radi o javnim medijima onda ostaje nejasno zbog čega se FTV, koja je javni servis, bavi na tajnačin i u tojmjeri RS. Nejasno je zašto FBiH ima

potrebu da daje saglasnost takvoj uređivačkoj politici. Ovakvo ponašanje neće doprinijeti rješavanju problema u BiH i takav nastup nas praktično tjera iz BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.