Akreditovano 55.000 posmatrača

Ž. D.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Akreditovano 55.000 posmatrača

Sarajevo - Za izbore koji će biti održani u nedjelju akreditovano je više od 55.000 posmatrača.

Centralna izborna komisija (CIK) BiH do juče je odobrila akreditacije za 5.073 posmatrača za 29 udruženja u BiH.

- Akreditovana su i 552 posmatrača za 38 međunarodnih organizacija i 130 iz 13 međunarodnih organizacija u BiH. Oni su akreditovani za praćenje rada CIK-a i Glavnog centra za brojanje - rekla je portparol CIK-a Maksida Pirić.

Dodala je da su stranke za nadgledanje rada gradskih i opštinskih izbornih komisija i biračkih mjesta akreditovale oko 50.000 posmatrača te da ovi podaci nisu konačni.

CIK na jučerašnjoj sjednici nije razmatrala nijedan novi slučaj govora mržnje u predizbornoj kampanji. Mada je na sjednici održanoj dan ranije navedeno da CIK razmatra nastup kandidata BPS-a za bošnjačkog člana Predsjedništva Sefera Halilovića na Federalnoj televiziji u kojem je iznosio uvrede i prijetnje prema RS, juče je rečeno da CIK o tom slučaju neće donositi nikakvu odluku jer niko nije podnio prijavu. "Glas Srpske" saznaje sa su svi članovi CIK-a mišljenja da su Halilovićevi  istupi uvredljivog i huškačkog sadržaja, ali da nisu postigli saglasnost o izricanju kazne.

CIK je do sada zbog kršenja Izbornog zakona skidanjem sa izborne liste i novčano kaznio Slavka Vučurevića iz PDP-a, koji je vrijeđao najviše zvaničnike RS, te  Dalibora Traparu kandidata na listi SP-a koji je sjekirom nasrnuo na štand SDS-a.  Za Vučurevića i Traparu će, pošto se njihova imena nalaze na odštampanim glasačkim listovima građani moći da glasaju, ali ukoliko Sud potvrdi odluku CIK-a oni će biti novčano kažnjeni i uklonjeni sa lista bez obzira na broj glasova koji dobiju. U CIK nisu stigle ni prijave SDS-a protiv SNSD-a koje je u srijedu najavio generalni sekretar SDS-a Dragan Ćuzulan.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.