Foto: 16. godina od stradanja 69 Srba
SREBRENICA - U Skelanima će danas biti obilježena šesnaesta godišnjica od stradanja 69 srpskih vojnika i civila koje su muslimanske snage iz Srebrenice, predvođene ratnim komandantom Naserom Orićem, ubile u napadu koji je organizovan 16. januara 1993. godine.
Tim povodom opštinska Boračka organizacija položiće cvijeće i zapaliti svijeće nevinim žrtvama na spomen-obilježjima u Ćosićima, Kalimanićima i Kušićima, a nakon toga, kod spomen-obilježja u Skelanima biće služen parastos za 305 mještana Skelana i okolnih sela, koji su ubijeni u periodu od 1992. do 1995. godine.
Podsjećajući na 16. januar, sekretar Boračke organizacije Miloš Milovanović istakao je da je toga dana ranjeno 165 Srba, te da više od polovine zarobljenih civila nije preživjelo mučenja i prebijanja u srebreničkim logorima..
- Iako su mještani Skelana svjedočili o stravičnim mučenjima i ubistvima Srba na tom području, nažalost, ni 16 godina poslije tih tragičnih događaja nije podignuta nijedna optužnica, niti je ijedan Bošnjak odgovarao za zločine - istakao je Milovanović, dodajući da porodice ubijenih neće odustati od zahtjeva da se rasvijetle ti događaji i da zločinci budu izvedeni pred lice pravde.
Skelani su posljednje naselje u srebreničkoj opštini koje je stradalo u napadu muslimanskih jedinica iz Srebrenice.
Preživjeli mještani kažu da je među Srbima, ubijenim i ranjenim 16. januara 1993. godine, više od dvije trećine bilo civila, među kojima i veliki broj djece, koja su stradala na mostu, koji povezuje Skelane sa srbijanskom opštinom Bajina Bašta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.