Foto: ŽRS povećale gubitak za još 6,4 miliona KM
BANjALUKA – “Željeznice Republike Srpske” u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom većim od 6,4 miliona maraka, što je za 2,4 miliona maraka više u odnosu na isti period lani, navedeno je u finansijskom izvještaju ŽRS za prvi kvartal.
- Za plate radnika u prva četiri mjeseca izdvojeno je 15,6 miliona maraka, dok je u istom periodu lani za ove namjene potrošeno 12,1 milion KM - navedeno je u finansijskom izvještaju.
Iako je u “Željeznicama RS” ove godine najavljena sistematizacija radnih mjesta, prema finansijskom izvještaju, na kraju prvog kvartala 2011. godine u ovom preduzeću radilo je 3.650 radnika, dok je na kraju marta prošle godine bilo 3.426 zaposlenih.
- Za troškove bruto zarade i bruto naknade zarada u prva tri mjeseca ove godine izdvojeno je tri miliona maraka više nego lani, kada je za ove namjene potrošeno 11,9 miliona KM - navedeno je izvještaju ŽRS.
Dodaje se da su ove godine u odnosu na 2010. godinu veći i troškovi proizvodnih usluga, te troškovi poreza za više od deset hiljada maraka.
Ukupni prihodi na kraju prvog kvartala u ŽRS iznosili su 16,8 miliona maraka i na nivou su prošlogodišnjih, dok su rashodi veći za tri miliona maraka u odnosu na prošlu godinu i iznose 23,2 miliona KM.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista “SNjOT” Saša Grabovac rekao je da “Željeznice RS” “pate” od neadekvatnog upravljanja.
- Iako su ŽRS obećale da će izvršiti sistematizaciju radnih mjesta, nastavile su sa daljim zapošljavanjem radnika i na taj način dovele ovo preduzeće u još teži položaj - kazao je Grabovac.
On je naglasio da se gubici u ŽRS stvaraju i zbog nabavke opreme koja nije potrebna.
- Potrebno je mnogo vremena i znanja kako bi se situacija u ŽRS popravila i krenula nabolje. Oni koji upravljaju “Željeznicama RS” treba da ovo preduzeće na sve moguće načine povedu u pozitivnom smjeru - kazao je Grabovac.
Ukupan minus ŽRS na kraju 2010. godine iznosio je 167,2 miliona maraka. Osim toga, preduzeće ima i dugoročna zaduženja koja iznose oko 72 miliona maraka i kratkoročne obaveze u iznosu od oko 87 miliona, od čega će 7,5 miliona morati otplatiti u ovoj godini.
Zbog višegodišnjeg zaduživanja i gomilanja neizvršenih obaveza akumulirani gubitak preduzeća je tek oko 70 miliona manji od vrijednosti kapitala “Željeznica RS”.
Vlada RS vrši redovne uplate granta za ŽRS, koji u budžetu za 2011. iznosi 25 miliona KM, a da se “Željeznice” rastrošnički ponašaju pokazuje i podatak da su na poklone za 8. mart potrošili 28.000 KM.
U finansijskom planu poslovanja ŽRS za period od 2011. do 2013. godine navedeno je da ŽRS u ovoj godini planiraju da posluju sa gubitkom većim od 28 miliona maraka.
Planirani prihodi ŽRS u 2011. godini iznose 72,5 miliona maraka, dok su predviđeni rashodi u ovoj godini dostigli više od 100 miliona KM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike