Foto: Za subvencije prijavljeno više od 37.000 stanovnika
BANjA LUKA - U drugom kvartalu ove godine više od 37.000 stanovnika Srpske prijavilo se za ostvarenje prava na subvencije za utrošenu struju, istakla je portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Aleksandra Vukašinović.
- U prvom kvartalu subvencionisano je oko 36.000 korisnika, a primjenom trenutnih tarifa za prodaju električne energije kvartalni iznos za subvencionisanje jednog korisnika sa po 150 kilovata mjesečno sa PDV-om iznosio je 59,28 maraka - naglasila je Vukašinovićeva.
Ona je istakla da su efekti ovog programa očekivano pozitivni, što se prvenstveno odnosi na njegove korisnike.
- Prateći praksu evropskih zemalja i omogućavajući socijalno ugroženim potrošačima subvencionisanje utvrđenih količina električne energije, Vlada RS pozitivno utiče na njihov ukupan standard i socijalizaciju - rekla je Vukašinovićeva.
Korisnici subvencija su socijalne kategorije društva koje su zakonski definisane, a to su penzioneri sa najnižim penzijama, korisnici stalne novčane pomoći, dodataka za pomoć i njegu drugog lica, kao i korisnici materinskog dodatka i korisnici dodatka za djecu.
Ovaj program je iniciran "Memorandumom o razumijevanju o socijalnim pitanjima" u kontekstu "Ugovora o uspostavljanju energetske zajednice jugoistočne Evrope", čiji je potpisnik i BiH.
Aleksandra Vukašinović podsjetila je da je prošle godine, u okviru "Programa zaštite socijalno ugroženih kategorija potrošača električne energije" koji je Vlada RS usvojila krajem 2007. godine, mjesečno subvencionisano prosječno oko 32.000 korisnika.
- Realizovani iznos subvencija u 2008. godini iznosio je oko 5,6 miliona maraka - kazala je Vukašinovićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.