Za pet godina u RS stradalo 850 ljudi

Marijana Miljić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Za pet godina u RS stradalo 850 ljudi

Banjaluka - U saobraćajnim nesrećama u Srpskoj u prethodnih pet godina poginulo je više od 850 ljudi, pri čemu je pričinjena materijalna šteta veća od 884 miliona KM, rečeno je na jučerašnjoj prezentaciji društveno-ekonomskih troškova saobraćajnih nesreća u RS.

Istraživanje sprovedeno u Srpskoj pokazalo je da saobraćajne nesreće RS koštaju više od 170 miliona KM godišnje, što je više od dva odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda.

- U Srpskoj se samo lani dogodilo oko 9.400 saobraćajnih nesreća, u kojima su poginule 163 osobe, 702 su teško povrijeđene, dok je 2.517 lica zadobilo lakše povrede. Pri tome je šteta procijenjena na oko 172 miliona maraka - istaknuto je na prezentaciji.

Posljednjih godina u RS je povećan i broj vozila, što je u kombinaciji sa drugim faktorima dovelo do toga da svake godine na putevima smrtno strada od 160 do 200 osoba.

- Godišnje u Srpskoj zbog saobraćajnih nesreća na medicinske troškove ode oko 12 miliona maraka, dok administrativni troškovi iznose oko 13 miliona maraka, a gubici oštećene imovine kreću se oko 44,15 miliona KM - naglasili su na prezentaciji i dodali da na izgubljeni učinak zbog saobraćajnih nesreća ode oko 60 miliona maraka, dok troškovi vozača iznose 43 miliona KM.

Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović rekao je da se Srpska uključila u akciju UN “Decenija bezbjednosti saobraćaja”.

- Ako učinimo minimum napora da za deset odsto smanjimo tragedije na našim saobraćajnicama, možemo doći do deset miliona evra za Srpsku, što bi se moglo uložiti u obrazovanje, zdravstvo i druge oblasti - rekao je Čubrilović i dodao da je ljudski faktor taj na koji se mora više uticati da bude smanjen broj saobraćajnih nesreća, nego na sam kvalitet izgradnje mreže puteva.

Projekat

Švedska vladina kompanija “Sve road” u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja i veza RS i preduzećem “Putevi RS” sprovodi projekat bezbjednosti saobraćaja na putevima u Srpskoj. Zamjenik rukovodioca projekta kompanije “Sve road” Krsto Lipovac rekao je da se ovim projektom treba postići da se u idućih deset godina prepolovi broj poginulih u saobraćajnim nesrećama na domaćim putevima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.