Foto: Vodu dobija deset hiljada domaćinstava
BIJELjINA - U Velinom Selu, nedaleko od Rače, poznatom žarištu endemske nefropatije, opake bolesti bubrega, nastavljena je izgradnja sjevernog vodovodnog prstena, koji će vodom snabdijevati više od deset hiljada domaćinstava.
Osim mještana Velinog Sela, vodu za piće će konačno dobiti domaćinstva u velikim semberskim selima koja su takođe žarišta ove bolesti. Izgradnja ovoga kapitalnog objekta finansira se iz donacije Evropske unije od 1,5 miliona evra. Sjeverni vodovodni prsten dug je oko 80 kilometara.
- Planirano je da se utroši 900.000 evra, a preostalih 600.000 evra namijenjeno je izgradnji vodovoda u Balatunu, Trnjacima, Međašima, Krivoj Bari i Dazdarevu koja su, takođe, ugrožena endemskom nefropatijom - kaže načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić.
Glavni vod od Bijeljine do Velinog Sela urađen je prije dvije godine, a sada je počela izgradnja sekundarne mreže - dovođenje vode do svakog domaćinstva.
- Za sve porodice u kojima ima oboljelih od endemske nefropatije priključak na vodovod biće besplatan. U selima pored rijeke Save imaju 263 takve porodice, a pored Drine i magistranog puta Bijeljina - Rača ih je 36 - objašnjava Mićić.
Predsjednik Savjeta MZ Velino Selo Slobodan Đurđević kaže da se i ne zna broj umrlih od endemske nefropatije u ovom selu.
- Sada na dijalizu u Bijeljinu tri puta sedmično ide desetak bolesnika. Broj kojima ova bolest još nije otkrivena još se ne zna, jer je ona podmukla i tek u poodmakloj fazi se osjećaju simptomi - kaže Đurđević.
Pravi uzrok endemske nefropatije još nije poznat, uprkos tome što se istražuje više od 60 godina. Bijeljinski Dom zdravlja u saradnji sa Medicinskim fakultetom u Foči i stručnjacima Vojno-medicinske akademije u Beogradu u posljednje vrijeme intenzivirao je preglede Semberaca u cilju utvrđivanja uzročnika bolesti i njenog ranog otkrivanja.
- Ovo je dugotrajan istraživački rad, a do sada smo pregledali nekoliko hiljada ljudi - kaže direktor Doma zdravlja u Bijeljini Zlatko Maksimović.
Izgranja vodovone mreže u selima pored rijeke Save trajaće 13 mjeseci i voda će stići do svakog domaćinstva.
- Opština Bijeljina planirala je da uskoro počne i izgradnju južnog vodovodnog prstena u selima na južnom dijelu Semberije, prema zvorničkom Podrinju i obroncima Majevice, gdje ima mnogo oboljelih od endemske nefropatije, posebno u selima Johovac, Batar i Glavičice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike