Foto: Virusom H1N1 zaraženo 338 osoba u RS
BANjA LUKA - Brzim testom u petak su potvrđena još 23 oboljela od novog gripa u BiH, od čega 12 iz Srpske i 11 iz Federacije BiH.
Portparol Instituta za zaštitu zdravlja RS Milka Mrđa rekla je da je virusom H1N1 zaraženo još sedam osoba iz Banje Luke, tri iz Prijedora i po jedna iz Bijeljine i Doboja, čime se ukupan broj oboljelih u Srpskoj povećao na 338.
- Riječ je o djeci školskog uzrasta i osobama mlađe i srednje životne dobi, i svi su sa lakšom kliničkom slikom. Zbog respiratornih oboljenja u bolnicama u RS hospitalizovana su 133 pacijenta. Na Klinici za infektivne bolesti banjolučkog Kliničkog centra liječi se 89 lica, i to 43 na odjeljenjima, a 46 u dnevnoj bolnici - istakla je Mrđa i dodala da su u Jedinici intenzivne medicine četiri pacijenta, od kojih su dva na respiratoru.
U FBiH novi grip u petak je potvrđen kod pet osoba iz Sarajeva, po dvije iz Mostara i Travnika, te po jedne iz Goražda i Kiseljaka.
Mrđa je ponovila da su simptomi novog gripa visoka temperatura, glavobolja, groznica, suv kašalj, bol u grlu, mišićima i zglobovima, opšta malaksalost, otežano disanje i brzo zamaranje.
Ona je apelovala na sve stanovnike da primjenjuju mjere zaštite od novog gripa, koje obuhvataju redovno pranje ruku vodom i sapunom i pokrivanje usta i nosa maramicom prilikom kijanja i kašljanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.