Foto: U Prijedoru nastava počinje u ponedjeljak, u Bijeljini ne odustaju od štrajka
Banjaluka - U regiji Birač, kao i u Prijedoru nastava u školama počeće u ponedjeljak, 21. januara, dok u Bijljini prosvjetni radnici ne odustaju od štrajka.
- U školama u regiji Birač nastava će početi u ponedjeljak, 21. januara, ali se još ne zna da li će časovi trajati 30 ili 45 minuta, o čemu će se neposredno prije početka polugodišta glasanjem izjasniti članovi sindikalnih organizacija - rekao je predsjednik Aktiva direktora srednjih škola u ovoj regiji Radomir Madžarević.
On je naveo da je obaveza direktora da striktno provedu uredbu Vlade Republike Srpske i Ministarstva prosvjete i kulture.
- Mi ne možemo da kažemo ni da smo za štrajk, a ni da smo protiv štrajka - kaže Madžarević.
On podsjeća da je uredbama predviđeno da se obezbijedi minimim uslova rada što podrazumijeva časove od 30 minuta.
- Sindikatu i resornom Ministarstvu ostaje da u nekom narednom periodu vide da li je to zakonski ili nije. Na nama direktorima je da provedemo uredbe i mi ćemo to sigurno učiniti - rekao je Madžarević.
Predsjednik Aktiv direktora srednjih škola prijedorske regije Zdravko Kovačević rekao je da je ovaj aktiv danas zauzeo stav da školska godina treba da se nastavi u ponedjeljak, 21. januara, i da nastava treba da počne na vrijeme, kao i da časovi treba da traju 45, a ne 30 minuta.
- Nismo zadovoljni smanjenjem plata, kao što nismo zadovoljni ni mnogim aktima, pa čak i zakonskim rješenjima, ali se protivimo štrajku, zalažemo za nastavak pregovora sindikata i Vlade Republike Srpske - rekao je Kovačević i dodao da stavovi unutar škola nisu jedinstveni, ali da je Aktiv zauzeo jedinstven stav.
On je naveo da ovaj aktiv očekuje da sindikat i Vlada na pregovorima zakazanim za sutra postignu kompromis u korist djece i roditelja.
- O tome da li će i u kojem obimu početi nastava 21. januara odluku ne donose direktori nego sindikalci. Zadatak direktora je da omogući svakom radniku i pravo na rad i pravo na štrajk - istakao je Kovačević.
U većini osnovnih škola na području Kotor-Varoša, Teslića, Kneževa i Čelinca sutra će biti održane sjednice sindikalnih organizacija na kojima će biti odlučeno da li će nastava u drugom polugodištu početi u ponedjeljak, 21. januara, izjavio je predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola u ovim opštinama Miodrag Milovanović.
- Sutra ćemo imati više informacija o početku nastave u drugom polugodištu i javnost će na vrijeme biti upoznata s njima - rekao je Milovanović.
On je potvrdio da je iz Osnovne škole “Vuk Karadžić” u Živinicama, kod Kneževa, dobio potvrdu da u toj školi neće biti obustave rada i da će časovi trajati 45 minuta.
Predsjednik regionalnog Odbora sindikata Bijeljina Nebojša Andrić rekao je da ovaj odbor ostaje pri stavu da škole na području bijeljinske regije stupaju u generalni štrajk.
Andrić je nakon sastanka sa direktorima 18 osnovnih škola sa područja Bijeljine, Ugljevika i Lopara napomenuo da će sutra, nakon sastanka sa ministrom prosvjete i kulture Republike Srpske Antonom Kasipovićem, biti održan i sastanak sa republičkim Odborom sindikata.
- Ako ne bude postignut dogovor sa ministrom, ispoštovaćemo svaku odluku republičkog Odbora, ma kakva bila – ako je štrajk, onda idemo u generalni štrajk - rekao je Andrić.
On je dodao da je, od 18 škola, samo jedna danas bila protiv štrajka.
Andić je ponovio da, ako ne dođe do dogovora sa resornim ministrom o spornom smanjenju plata prosvjetarima za 10 odsto, škole u regiji Bijeljina u ponedjeljak, 21. januara, neće početi sa radom.
- Ako odluka republičkog Odbora bude da se ide u minimum procesa rada, kada čas traje 30 umjesto 45 minuta, nastava će početi i biće organizovana po Uredbi o minimumu procesa rada - rekao je Andrić.
On je napomenuo da je prisustvovao jučerašnjem sastanku sa direktorima srednjih škola, te da nije tačna izjava predsjednika Aktiva Miće Stojčića da će nastava u srednjim školama početi na vrijeme, u ponedjeljak 21. januara, te da će časovi, najvjerovatnije, trajati 45 minuta.
Direktori osnovnih škola regije Mrkonjić Grad još nisu donijeli odluku o tome da li će nastava u drugom polugodištu početi u ponedjeljak, 21. januara, rekao je danas predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola ove regije Radomir Nikolčić.
- Razgovarao sam jutros sa direktorima osnovnih škola i još ništa nismo definisali. Pratimo stalno vijesti. Vidjećemo kakav će biti stav sindikata i ministarstva, pa ćemo odlučiti - rekao je Nikolčić.
Ovoj regiji pripadaju osnovne škole u opštinama Mrkonjić Grad, Ribnik, Šipovo i Jezero.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.